Hindistan'ın kuzeyindeki hastanelerde gerçekleştirilen kan nakilleri sonucunda hepatit ve HIV enfeksiyonlarına yakalanan 14 çocuğun yaşadığı acı bir gerçekle yüzleşiyoruz. Yaşları 6 ile 16 arasında değişen bu çocuklar, Akdeniz anemisi tedavisi görüyorlar ve bu rahatsızlık nedeniyle kan nakli yapılıyordu. 

BAĞIŞLANAN KANLAR MI SEBEP OLDU? 

Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletinde, Kanpur şehrindeki bir hastanede yapılan tarama testlerinde, 180 hastadan 7'sinde hepatit B, 5'inde hepatit C ve 2'sinde de HIV pozitif sonuçlar alındı. Dr. Arun Arya, Lala Lajpat Rai Hastanesi'nin pediatri bölümü başkanı, bu enfeksiyonların kaynağını tam olarak belirlemek zor olmakla birlikte, bağışlanan kanlar üzerinde yapılan etkisiz tarama testlerinin bu soruna yol açmış olabileceğini belirtti.

Çocuklar zaten ciddi bir sağlık sorunuyla mücadele ediyorlardı ve bu enfeksiyonlar, sağlık durumlarını daha da kötüleştiren büyük bir risk oluşturuyor.

Bu olayın üzerine hastane yönetimi, bu raporu "asılsız" olarak reddetti ve Dr. Arya'nın medya ile konuşma yetkisi olmadığını iddia etti.

Ancak, Dr. Arya'nın verdiği bilgilere göre, farklı tesislerde tedavi gördükten sonra bu çocukların LLRH'deki merkezi taramada enfeksiyon taşıdığı tespit edildi.

İşte evde kolayca yapılabilecek cilt bakımı İşte evde kolayca yapılabilecek cilt bakımı

Dr. Arya, ayrıca bu çocukların nakil sırasında hepatit B'ye karşı aşılanmış olmaları gerektiğini vurguladı.

LLRH hastanesine bağlı Ganesh Shankar Vidyarthi Tıp Fakültesi Rektörü Dr. Sanjay Kala, basın toplantısında, "2019'dan bu yana hastanede HIV veya hepatit enfeksiyonu olan tek bir hastaya bile rastlanmadığını" iddia etti.

Bu gelişmeler, Hindistan'daki iktidardaki Hindistan Halk Partisi'ne (BJP) yönelik eleştirilere neden oldu ve muhalefet partileri, olayı ağır bir şekilde eleştirdi. Hindistan Ulusal Kongresi Başkanı Mallikarjun Kharge, bu ihmalin "affedilemez bir suç" olduğunu belirtti, Samajwadi Partisi lideri Akhilesh Yadav ise sorumluların ağır ceza alması gerektiğini vurguladı.