İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu'nun sosyal medya paylaşımı sebebiyle disiplin kuruluna sevk edildiğini açıkladı.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, yaptığı açıklamada, İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu'nun söz konusu açıklamalarını eleştirdi. 

Zorlu, "İstanbul Milletvekili Sayın M. Salim Ensarioğlu’nun, İYİ Parti'nin temel değerlerini ve tarih boyunca sürdürdüğü siyasi mücadele ve tutumunu reddeden bu açıklamasını kesinlikle kabul etmiyoruz. Milli Mücadele ruhuna ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temel değerlerine aykırı olan bu paylaşımı reddediyoruz. Bu düşünce tarzının partimizle hiçbir ilişkisi bulunmamakla birlikte bundan sonra da olmayacaktır. Söz konusu paylaşımla ilgili olarak, genel başkanımızın talimatları doğrultusunda, gerekli disiplin süreci derhal başlatılmıştır" dedi.

ENSARİOĞLU'NDAN ŞEYH SAİD TWEETİ

İYİ Partili Salim Ensarioğlu, Diyarbakır'da bir bulvara Şeyh Said'in isminin verilmesine dair başlayan tartışmalarla ilgili olarak şu ifadeleri kullanmıştı:

"Son günlerde Diyarbakır’da bir bulvara bölgemizin en önemli değerlerinden Şeyh Said efendinin isminin verilmesi üzerinden başlayan tartışmalarda bölgenin toplumsal ve dini değerlerinden birine dönüşen Şeyh Said’e yönelik ithamları şiddetle reddediyorum. Bu tür ithamları ifade edenler toplumsal kutuplaşmayı derinleştirmek dışında herhangi bir amaca hizmet etmeyenlerdir. Biz toplumun tüm değerlerine saygı ve hürmeti bir hafıza barışı olarak görüyoruz. Bu minvalde daha önce de defalarca dile getirdiğim üzere Şeyh Said gibi büyük değerlere dönüşen Beddiüzzaman Said Nursi ve Seyid Rıza’nın da mezar yerlerinin açıklanması hafıza barışına hizmet edecektir. Anılan değerlerin mezar yerleri aleni bir değer iken devlet sırrı diye ifadelendirilmesi akla ziyan olmakla beraber hafıza barışına hizmet etmemektedir. Ülkemizde öncelikli olarak bir hafıza barışından başlanıp huzur ikliminin kalıcı olarak sağlanmasının tüm kesimlerin dahli ile mümkün olabileceği inancının kırılmasına müsade etmeyeceğimizi ilgili taraflar bilmelidir. Ayrıca bu inancı taşıyan ilgili kamuoyunun taşıdığı bu inancını daha yüksek bir sesle dile getirmesini temenni ediyorum."