Anketlerin sonuçlarla örtüşmediğini dile getiren bazı partiler, bu yolla parti tabanının yanıltıldığını ve adayların manipüle edildiğini düşünüyor. 

31 Mart 2024 yerel seçimlerine tek başına katılan, seçim sonucunda yüzde 3.77 oy ile biri il olmak üzere 32 belediye kazanan İYİ Parti içinde tartışmalar yaşanıyor.

Seçimlerin ardından açıklama yapan partinin genel başkanı Meral Akşener, partisini kurultaya götüreceğini söyledi. Akşener’in bu kararına rağmen parti içinde seçim sürecine dair tartışmalar hız kesmedi.

Metin Akpınar'ın kızı Duygu Nebioğlu açtı ağzını yumdu gözünü Metin Akpınar'ın kızı Duygu Nebioğlu açtı ağzını yumdu gözünü

ANKETLER TARTIŞMAYA AÇILDI
İYİ Parti içinde partinin bazı genel idare kurulu üyeleri ve parti yöneticileri, seçim öncesi yapılan ve yayınlanan anketleri tartışmaya açtı. Parti içinden isimler, seçim öncesi parti tabanından gelebilecek tepkileri önlemek amacıyla ‘gerçekle ilgisi bulunmayan anketlerin’ yaptırıldığını söyleyerek ilgili GİK üyelerinin ve sorumluların istifa etmesi gerektiğini düşünüyor. Ayrıca anketlerdeki ‘manipülasyon’ nedeniyle hem belediye başkan adaylarının hem de meclis üyesi adaylarının da yanıltıldığını ve daha fazla harcama yapmaya itildikleri de partide tartışılan konular arasında yer alıyor.

İyi̇ Parti'de Anket Tartışması

SEÇİM SÜRESİNCE GEREKSİZ HARCAMA YAPILDI
İYİ Partili isimler, anketler ile seçimlere ilişkin stratejindeki eksikliklerin parti tabanı ve içinde konuşulmasının engellenmek istendiğine inanıyor. Ayrıca adayların da bu yolla yanıltıldığını ve seçim sürecinde daha fazla harcama yapmaya itildiğini düşünüyor. Bu durumu kurultayda dile getirmeye hazırlanan İYİ Partililer sorumluların partide yeniden görev almamasını istiyor.