İsrail'in Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesi'ne İsrail tarafından düzenlenen saldırı sonucunda, en az 500 kişi yaşamını yitirirken birçok kişi de yaralandı.

Hastane saldırısının hemen ardından İstanbul'da, vatandaşlar bu vahşi saldırıyı protesto etti.

İstanbul Valiliği, protestolar sırasında 5 kişinin gözaltına alındığını ve 1 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Protesto sırasında, 43'ü polis olmak üzere toplamda 63 kişinin yaralandığı belirtildi. 

Valilik, protesto sırasında "Polis memurlarına saldıran 5 kişinin gözaltına alındığını ve 1 kişinin hayatını kaybettiğini" bildirdi. Valilik açıklamasında, "Bizleri de yürekten üzen bir müdahaleye zorunlu kaldık" ifadesine yer verdi. 

AA-20231017-32435781-32435780-ISRAILIN_GAZZEDEKI_HASTANEYE_SALDIRISI_ISTANBULDA_PROTESTO_EDILIYOR

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Çarşamba günü, İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde, İsrail’in Gazzeli sivillere yönelik bombardımanlarını protesto etmek için toplanan vatandaşlarımızdan bir grup, konsolosluk binasına girmek için harekete geçmiş, emniyet güçlerimize, çevredeki binalara, konsolosluğa taşlı, sopalı, meşaleli ve havai fişekli saldırıda bulunmuştur. Emniyet kuvvetlerimiz de telafisi mümkün olmayacak olayların önüne geçebilmek için gruba müdahale ederek konsolosluk binasına girişleri engellemiştir.

Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Doğukan İslamoğlu  hayatını kaybetti Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Doğukan İslamoğlu hayatını kaybetti

Ayrıca polis bariyerini aşarak Emniyet güçlerimize saldırdığı tespit edilen 5 kişi gözaltına alınmıştır. Protesto gösterisi sırasında olay yerinde bulunan 1958 doğumlu Eshabil Tüfekçi isimli vatandaşımız geçirdiği kalp krizi sonucu hastaneye kaldırılmış. Yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir.

Olaylarda ayrıca 43’ü polis toplam 63 vatandaşımız da yaralanmıştır. Bu müdahaleye, içimizin kanadığı şu zaman diliminde mecbur kalmak, bizleri de yürekten yaralamıştır. İsrail’in sivillere yönelik uyguladığı - terör saldırılarını andıran – bombardımanlarına tepki göstermek isteyen vatandaşlarımızdan, tepki gösterirken telafisi mümkün olmayacak hareketlerden kaçınmasını önemle rica ediyoruz.''