İran'da cumhurbaşkanlığı seçimini Mesud Pezeşkiyan kazandı. Toplam 30 milyon 530 bin 157 oy kullanılan 2. tur seçiminde, Pezeşkiyan 16 milyon 384 bin 403 oy aldı.

İslami, muhafazakar Said Celili ise oyların 13 milyon 538 bin 179'unu alarak yüzde 44,4'te kaldı. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turuna katılım oranı yüzde 49,8 oldu.

Mesud Pezeşkiyan

Mesud Pezeşkiyan Kimdir?

Reformist siyasetçi Pezeşkiyan, 29 Eylül 1954'te Mahabad kentinde, İranlı Türk bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve Türk kimliğiyle iftihar ettiğini her fırsatta dile getirdi.

Soyadı, Farsçada "Doktorlar" anlamına gelen Pezeşkiyan, Tebriz Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1980-1988 yıllarında yapılan İran-Irak savaşında hem muharip hem de doktor olarak görev yaptı. Pratisyenlik kursunu 1985 yılında tamamlayan Pezeşkiyan, savaştan sonra Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesinde genel cerrahi ihtisasını yaparak eğitimine devam etti.

Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesinden 1993 yılında kalp cerrahisi uzmanlığını alan Pezeşkiyan, 1994-1999 yıllarında Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı.

Pezeşkiyan, “Türk’ün beli bükülmez” şarkısıyla zaferini kutladı.

Eşini ve Oğlunu Kaybetti

Pezeşkiyan, 1994 yılında eşi Fatma Mecidi ve bir oğlunu trafik kazasında kaybetti, geriye kalan iki oğlunu ve bir kızını tek başına büyüttü ve bir daha evlenmedi. Pezeşkiyan'ın bu kaybı ve özveri hikayesi, onu şefkatli ve dirençli bir figür olarak gören İran toplumundaki birçok kişiden sempati ve saygı kazandı.

Bangladeş’te "kamuda kontenjan" ayrıcalığı protestoları Bangladeş’te "kamuda kontenjan" ayrıcalığı protestoları

Pezeşkiyan'ın siyasi hayatı, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde 1997 yılında Sağlık Bakanı Yardımcısı olarak atanmasıyla başladı. Daha sonra Hatemi döneminde 2001'de Sağlık Bakanı olarak atandı, 2005'e kadar bu görevde kaldı.

Ülkede 2008'de yapılan genel seçimde Tebriz Milletvekili olarak Meclis'e girmeyi başaran Pezeşkiyan, o tarihten bu yana beş dönem Tebriz'i temsilen görev yaptı.

İran'da cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tur İran'da cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tur

Editör: Kemal Ilıkkan