İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, 19 Mayıs’ta İran-Azerbaycan sınırında baraj açılış törenine katıldıktan sonra, dönüş yolunda helikopter kazasında hayatını kaybetmişti.

Reisi’nin vefatı sonrası alınan kararla 28 Haziran Cuma günü yurt içinde ve yurt dışında eş zamanlı olarak düzenlenecek İran İslam Cumhuriyeti 14. Dönem Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için oy kullanma işlemi gerçekleşiyor.

ABD'li doktorlar Gazze'deki korkunç deneyimlerini anlattı ABD'li doktorlar Gazze'deki korkunç deneyimlerini anlattı

Trump: Biden bizi III. Dünya Savaşı'na sürüklüyor Trump: Biden bizi III. Dünya Savaşı'na sürüklüyor

VAN'DA İRAN İÇİN OY KULLANIMI

Türkiye’de ise oy kullanımı için Ankara, İstanbul (2 şube), İzmir, Antalya, Trabzon, Erzurum ve Van illerinde olmak üzere toplam 8 ayrı noktada merkez oluşturuldu.

Sabah saatlerinde sandıkların kurulduğu Van Ticaret ve Sanayi Odasına gelen İranlı vatandaşlar, oy kullanma işlemini sorunsuz gerçekleştirdi.

Oy kullanan İranlı Samad Poursoltani, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Van’da ilk kez oy kullanma işlemi izni alındığını belirtti. 4 adaydan birinin bugün kullanılan oy işleminin ardından seçileceğini ifade eden Poursoltani, seçimlerin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Yüksek lisans öğrencisi Merzi Saadet isimli İranlı öğrenci ise eğitiminden dolayı ülkesine gidemediğini ve bu yüzden oyunu Van’da kullandığını kaydetti.

İran, cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başında | Hamaney'den oy çağrısı - 3

4 ADAY YARIŞIYOR

Yaklaşık 88 milyon nüfusa sahip ülkede, 62 milyon seçmen, 59 binden fazla merkezde kurulan sandıklarda oy kullanabilecek.

Seçimlerde reformist aday Mesud Pezeşkiyan, muhafazakar adaylar Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf, eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Said Celili ve eski İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi yarışıyor. Dini lider Hamaney, oyunu kullanırken yaptığı açıklamada, kararsız seçmeni sandığa çağırdı.

Bolivya Devlet Başkanı Arce "darbe senaryosu" iddialarını reddetti Bolivya Devlet Başkanı Arce "darbe senaryosu" iddialarını reddetti

Editör: Kemal Ilıkkan