YouTube üzerinde dizi ve film analizleri yapan Soner, İnci Taneleri dizisini değerlendirirken özellikle Hazar Ergüçlü'nün canlandırdığı Dilber karakterini ve pavyon sahnelerini eleştirdi. Ayrıca, dizinin Gönül Yarası filmiyle belirgin benzerlikler taşıdığını belirtti. Gönül Yarası filmi, başrollerinde Şener Şen, Meltem Cumbul ve Timuçin Esen gibi ünlü isimleri bulunduruyor. Bu benzerlikler, dizi ve film arasında yoğun tartışmalara neden oldu.

Dilber'in dansı gündemden düşmüyor! Dilber'in dansı gündemden düşmüyor!

Oyuncunun biri bile aynı!

Yavuz Turgul, 2004 yılında hem senaryosunu yazdığı hem de yönetmen koltuğunda oturduğu Gönül Yarası ile İnci Taneleri arasındaki ilişkiyi şu sözlerle açıkladı: 

" O filmde de başrolümüz bir öğretmen, bu dizide de. Oranın öğretmeni 15 yıl sonra Güneydoğu'dan, buranın öğretmeni 10 yıl sonra hapisten dönüyor. Bu karakterin de bir kızı, bir oğlu var, bu karakterin de. O filmde de kadın karakter pavyonda çalışıyor, bu dizide de. O filmde de kadın eski kocasından kaçıyor, o filmde de kadın bir otelde kalıyor ve neredeyse iki yapımdaki otellerin adı bile aynı. Eczanede çalışan arkadaşları geçtim, oyuncunun biri bile aynı."

Uyarlama Olduğu Yazılmadı

"Ve bu Yavuz Turgul hikayesi, Yılmaz Erdoğan'dan İnci Taneleri oldu öyle mi şimdi?" diyen Soner sözlerini şöyle sürdürdü:

" 'Ya Murat o uyarlamadır o zaman.' Yok, biri bana bu dizinin uyarlama olduğunu yazan bir yer göstersin hadi bakalım."