Enis Yıldırım

Trabzon'da O.B. adlı bir caminin imamına yönelik tehdit, sarkıntılık, cinsel saldırı, hakaret ve basit yaralama suçlarını işlediği iddia edilen Y.B. hakkında 3 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Savcı hazırladığı iddianamede cami cemaatinden olan şüpheli Y.B.'nin suçları zincirleme şekilde işlediği gerekçesiyle cezasının dörtte birden dörtte üç oranında arttırılmasını talep etti.

SUÇLAMAYI REDDETTİ

O.K. adlı imamın şikayeti üzerine gözaltına alınan Y.B., yaşadıklarını anlattı. Y.B. "Yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmezdi. Evde otururken sık sık telefonuna mesaj gelirdi. Ben de telefonu inceleyince yakışıklı erkek fotoğrafları gördüm. Kendisine sorunca kuzenlerine ait olduğunu söyledi. Buna inanmadım daha sonra kendisini takibe aldım ve erkeklere sevgi mesajları, öpücükler ve kalpler attığı gördüm. Neden böyle konuştuğunu sorduğumda da 'beni kıskanma' diyordu. Dört  kız ile konuştuğuna gördüm. Trabzon merkeze indiğimizde 'imam arkadaşlarımla görüşeceğim' diyerek yanımdan ayrılırdı. Her seferinde farklı kızların yanına giderdi. Bu nedenle lojman girişine kamera taktırmak istedim fakat kabul etmedi ve tepki gösterdi. Bende bu durumu CİMER'e bildirdim. Müftülüğü gittiğimde şikayeti geri almamı istediler. Bende geri aldım. Daha sonra imamla konuşmak için lojmanına gittim. 'Evime giremezsin' dedi.Konuşmak istediğimi söyledim. Tartışmaya başladık ve yüzüne yumruk attım.Köyde imamlık yapmasını istemiyorum. Şahıstan şikayetçi davacıyım" dedi.Y.B. hakkındaki suçlamaları reddetti.

YAŞADIKLARINI ANLATTI

İmam olarak köye atandıktan sonra iyi karşılandığını belirten O.K., "Şüpheli sık sık benim evime gelip gitmeye başladı. Bana yardımcı olduğu için bu duruma çok ses çıkarmadım ama bir süre sonra rahatsız oldum. Yakınları köye gelince, bende kalmak istedi. Bende bunu kabul ettim. Yatağımda telefonla ilgilendiğim sırada şahıs bana yaklaşarak uygunsuz hareketler yapmaya başladı. T epki gösterdim, evden kovdum. Aramızda tartışmalar yaşadık. Bir süre sonra şahıs kapıma geldi. Açmak istemedim. Istat edince açtım. Kendisi ile konuştuğum sırada eliyle popo kısmı dokundu.  Tepki gösterdim ve kesen tokat attım. Yine evden kovdum. Yumruk attı. Taciz ve istismarda bulununan, beni rahatsız eden ve cinsel teklifte bulunan şüpheliden şikayetçiyim" dedi. 

ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA

İmamın görev yeri değiştirilirken, soruşturma kapsamında tarafların birbirine attığı mesajlar ortaya çıktı. O.K.'nın Y.B.adlı kişiye, "Neden beni öpüyorsun. Neden sarılıyorsun. Sen bunu sürekli yapıyorsun. Ben rahatsız oluyorum.Bir şey demiyorum. Seni kırmamak için demiyorum. Sevmediğim şeyleri yapma abi" şeklinde attığı mesajlar dava dosyasına girdi.  Y.B.nin ise O.K.'ya," Seni rezil edeceğim, ayağını kaydıracağım. Sana verdiği değeri bana vermediğin için ...git. Bir anda beni silemezsin Ya bu köyden gidersin, ya dayak" şeklinde attığı tehdit ve hakaret dolu mesajlarda delil oldu.

Hakim karşısına çıkacak olan Y.B.'nin 4 ayrı suçtan hapis cezası istendi. Bu arada id1ari soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.