Samimi Haber’in edindiği bilgiye göre Özgür Özel'e Malatya milletvekili Veli Ağbaba da eşlik edecek. Özel ve Ağbaba, beraberlerindeki heyetle birlikte katliamın gerçekleştiği Başbağlar köyündeki anma programına katılacaklar. Özel'in burada bir konuma yapması da bekleniyor.

Başbağlar’da ne olmuştu?

15 Temmuz Gazisi Levent Deveci: Şehitlerin kimlikleri DNA testiyle tespit edilebildi 15 Temmuz Gazisi Levent Deveci: Şehitlerin kimlikleri DNA testiyle tespit edilebildi

Sivas Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993'te gerçekleştirilen, birçok yönüyle bugün hala gizemini koruyan Madımak Katliamı’nda 35 kişi öldürülmüş, bundan 3 gün sonra Başbağlar köyünde kimliği meçhul kişiler 33 köylüyü vahşice katletmişti. Köye yapılan katliamı PKK terör örgütünün gerçekleştirdiği öne sürülse de terör örgütü eylemin sorumluluğunu üstlenmemişti.

Üç gün arayla gerçekleştirilen bu iki katliamdan sonra Başbağlar, Madımak’ın rövanşı olarak görülmüş; uzun yıllar boyunca solcular Sivas Katliamı anma toplantıları yaparken sağcılar da Başbağlar Katliamı anma etkinliklerinde bulunmuşlardı.

Özel'in bu ziyareti alışılagelmiş bu şablonu kırma yönünde atılan ilk adımlardan biri olacak.

Editör: Gülizar Çiçek