Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, "görevden affını" isteyerek istifa etti. Bugün, Resmî Gazete’de yayımlanan kararda Erkan’ın görevden alındığı yazıldı. TCBM Başkanlığı görevine ise Başkan Yardımcısı Fatih Karahan atandı.

Kasım 2020'de dönemin Hazine ve Maliye Bakanı olan Berat Albayrak da benzer sözlerle istifasını duyurmuş ancak Resmî Gazete'deki kararda farklı bir ifadeye yer verilmişti.

RESMİ GAZETE İKİLEMİ

Hafize Gaye Erkan'ın görevden alınıp yerine Fatih Karahan'ın TCMB Başkanlığı'na atanmasına ilişkin karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararda bir ayrıntı dikkat çekti.

Erkan'ın 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin ek 35. maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2. maddesi gereğince görevden alındığı belirtildi.

2018-2020 tarihleri arasında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, görevden affını istediğinde Resmi Gazete'de "Görevden affını isteyen ve görevden af talebi kabul edilen Berat Albayrak" ifadeleri yer almış ve Albayrak'ın yerine Lütfi Elvan atanmıştı.

Yine 2018-2021 tarihleri arasında Millî Eğitim Bakanı olan Ziya Selçuk, görevden affını istediğinde "Görevden affını isteyen ve görevden af talebi kabul edilen Prof. Dr. Ziya Selçuk" ifadeleri yer almış ve Selçuk'un yerine de Prof. Dr. Mahmut Özer atanmıştı.

İKİ YIL DAHA MAAŞINI ALABİLECEK

Merkez Bankası başkanlarının üst kademe kamu yöneticilerinin atanması hakkında 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde görev süreleri dört yıl olarak belirleniyor. Ancak 375 sayılı KHK’nin ek 35. maddesine göre KHK’nin kullandığı tabirle, performanslarının yeterli görülmemesi durumunda bu görevden alınabiliyorlar. Görevden alındıktan sonra ise yine bu 375 sayılı KHK’nin ek 35. maddesine göre iki yıl boyunca eski görevlerinin ücretlerini almaları mümkün.