Balıkesir'de, yaklaşık 13 milyon ağaçla Türkiye'nin zeytin üretiminde önde gelen merkezlerinden Edremit Körfezi'nde hasat dönemlerinin sonunda yapılan "meci" geleneği asırlardır sürdürülüyor.

Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç ve Ayvalık ilçelerinde yaşatılan meci geleneğinde işçiler, çalıştıkları zeytin bahçesinde ürünü topladıktan sonra yevmiyelerinin dışında işverenden farklı bir yöntemle bahşiş istiyor.
Kendilerinden sorumlu kahyayı, hasattan sonra zeytin ağacına bağlayan işçiler, "helalleşmek" amacıyla tarla sahibini çağırıyor.

125216511 Aa 20231221 33239415 33239412 Edremitkorfezi

Tarla sahibinin, kendisinden istenen bahşişi vermesinden sonra işçiler, düğümü çözüp kahyayı serbest bırakıyor. Daha sonra tarla sahibiyle davul zurna eşliğinde bir süre oynayan işçiler, işverenin kendi elleriyle hazırladığı sofraya oturarak yemeklerini yiyor.

"HASAT SONU BAYRAM HAVASI OLUR"
Geleneği sürdüren tarla sahiplerinden Ali Baydar, bahçelerinin tamamında zeytin hasadının sona ermesinin ardından bahşiş verdiği işçilerini altın takarak ayrıca ödüllendirdi. Baydar, hasadın sonunda günlerinin bayram havasında geçtiğini söyledi.

Bu eğlencenin bir anlamda kurtuluş olduğunu belirten Baydar, "Tayfamız olsun, bizler olsun hediyeler verilir, bayram havasında bir ortam geçer. Ortamı da biz şimdi Allah'a şükür her yıl böyle yapıyoruz" dedi.

125157793

ESKİ BİR GELENEK

Edremit Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yılmaz Diker ise Edremit Körfezi'nde ekim ayı başında başlanan zeytin hasadının bugünlerde sonuna yaklaşıldığını aktardı.Tarlalarda meci geleneği kapsamında eğlenceler düzenlendiğini belirten Diker, "Yağmur, çamur, kar, kış soğukta bu çileli hasat dönemin sonunda mal sahibi tarafından çeşitli yiyeceklerle gün ve hasat sonlandırılır, bu işin bereketi konuşulur. Bu şekilde değerlendirilir. Yüzyıllardan beri süren geleneğimiz. Kahya ağaca bağlanır ve mal sahibi tarafından işçilere bahşiş verilir" diye konuştu.