Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grliç Radman ve Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakoviç, Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan Üçlü Danışma Mekanizması Toplantısı’nın ardından ortak basın toplantısı için kamera karşısına geçti.

Bakan Fidan konuşmasında toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Öncelikle bölgemiz ve ötesi için bu önemli dönemde toplantıya ev sahipliği yapan meslektaşım Radman’a teşekkür etmek istiyorum. Yine aynı şekilde meslektaşım, mevkidaşım kardeşim Elmedin Konakoviç’e de toplantıya değerli katkılarından dolayı bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Fidan, “Üç ülke arasındaki bağların geliştirilmesi ve bölgesel iş birliğimizin daha da ileriye götürülmesi amacıyla verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Bosna ve Hırvatistan arasındaki yakın ilişkilerin, Bosna Hersek ve bölgenin geri kalanında kalıcı barış ve istikrar için hayati bir önem taşıdığına inanıyoruz" dedi.

BOSNA'DA BÖLÜCÜLÜK SÖYLEMLERİ

Fidan, "Bugünkü toplantımızda Bosna’daki son siyasi gelişmelerin yanı sıra bölgemizin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacağına ümit ettiğimiz somut projeler de dahil olmak üzere birçok farklı konuyu ele aldık. Bizim tutumumuz, Bosna’da ve bölgedeki tüm taraflarca son derece iyi bilinmektedir. Bir kez daha Bosna Hersek’in toprak bütünlüğü, egemenliği ve siyasi birliğine yönelik sarsılmaz desteğimizi teyit etmek isterim.

Bosna’da devam eden bölücü söylem ve eylemlerden duyduğumuz endişeyi de bu toplantıda dile getirdim. İlerleyebilmemiz için uzlaşı ortamının oluşturulmasının önemli olduğuna inanıyorum" şeklinde konuştu.

Bosna Hersek ve Hırvatistan’da bağlantı ve altyapı projeleri konusuna da değindiklerini belirten Fidan, “Gerçekten son derece verimli fikir alışverişlerinde bulunduk. Türkiye olarak bu toplantıları daha düzenli şekilde gerçekleştirmek istiyoruz. Bölgesel olarak meselelere sahip çıkmak ve iş birliğini geliştirmek için bunun önemli bir format olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

Timur Cihantimur'a ceza evinde dayak! Timur Cihantimur'a ceza evinde dayak!

Hakan Fidan Bosna Hersek

BOSNA-HERSEK'İN AB ÜYELİĞİ

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Radman ise Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan Üçlü Danışma Mekanizması Toplantısı’nın 9. sunu gerçekleştirdiklerini hatırlatarak,

Bir önceki toplantıyı Kasım 2020’de Türkiye’de, Antalya’da gerçekleştirmiştik. Bugün bu üçlü formatın yapıcı bir politik angajman için son derece yararlı olduğuna karar verdik. Karşılıklı güven tesis edilmesi ve ülkelerimiz arasında iş birliğinin arttırılması için bu son derece verimli bir format. Güvenli, istikrarlı ve refah içerisinde bulunan bir Batı Balkan bölgesinin Avrupa Birliği’ne üyelik perspektifiyle birlikte hepimizin ortak stratejik çıkarına katkıda bulunacağına karar verdik.

Aynı zamanda Hırvatistan’ın Avrupa Birliği Konseyi’nin Bosna Hersek’le katılım müzakerelerini başlatması kararının olumlu olduğunu değerlendirdiğini ifade ettim. Bu pozitif hava ümit ediyoruz ki korunur ve Bosna Hersek’le yapılacak olan hükümetlerararası ilk konsey toplantısı çok kısa bir süre içinde gerçekleştirilir” ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE İLE ÖZEL İLİŞKİLERİMİZ VAR"

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Konakoviç ise "Bu gerçekten doğru zamanda, doğru mesajların verilmesi için son derece önemli bir toplantı. Hırvatistan bizim bin kilometreden fazla sınırımızın bulunduğu, en uzun sınırımızın bulunduğu ülke.

Gerçekten çok da önemli bir komşumuz. Radman ve Hırvatistan hükümeti Bosna Hersek’i tarihi süreçte, müzakerelerin başlatılması sürecinde desteklemeye devam etti ve bu Bosna Hersek için son derece önemli. Brüksel’de önemli bir karar aldık. Bu katkılarınızdan dolayı da teşekkür ediyorum” dedi. 

Kaynak: İHA

Özgür Özel "Suriyeliler sorunu" için çözüm önerileri: Esad'la görüşmeden olmaz Özgür Özel "Suriyeliler sorunu" için çözüm önerileri: Esad'la görüşmeden olmaz

Editör: Kemal Ilıkkan