1964’te Belçika ve Türkiye’nin Türk işçilerin Belçika’ya göçünü kolaylaştırmak amacıyla imzaladığı Göç Anlaşması’nın 60’ıncı yılı kapsamında ‘Gurbet Kuşu Festivali’ büyük bir coşkuyla kutlandı.  Türk kökenli Belçika vatandaşları olan sanatçılar Kubat, Doğukan Manço ve Ali Pınar sahne aldı. Etkinlik öncesinde ise Belçikalı yazar Tom Naegels, göç üzerine yazdığı best seller kitabını konu alan bir seminer de verdi. Festivalde açılış konuşması yapan Hadise,

"Gurbetçi olmanın özlem, yalnızlık ve kalp kırıklığı demek olduğunu vurgulayarak; "Annem ve babam 1970'lerde Belçika'ya taşınıyorlar. Ben 1985'te doğuyorum. Orada okula gidiyorum. Tabii ki de iki dil arasındaki farklar inanılmaz. Flemenkçe konuşurken hatalarım çok oldu. Hatta hâlâ aksanından anlıyoruz buradan olmadığını diyorlar" ifadelerini kullandı.

Hadise Güçlü Olmak Zorundasınız-1

Nilperi Şahinkaya Roma'da ilgi odağı oldu Nilperi Şahinkaya Roma'da ilgi odağı oldu

Ben kendimi, kendime ait hissediyorum

"Gurbetçi olarak başka bir yerde yaşamak sizi biraz önden başlatıyor. Çünkü daha güçlü olmak zorundasınız. Dimdik ayakta durmak zorundasınız. Çok güzel bir okul dönemi yaşadım. 2009da Eurovision Şarkı Yarışması için seçildim. Ülkemi temsil etmiştim Moskova'da... O zaman da burada, "Neden bir gurbetçi kızı ülkemizi temsil ediyor?" dediler. Belçika'da da; "Bu kız Belçika doğumlu, neden bizi temsil etmiyor?" dediler. Bütün bu duygularla birlikte dimdik ayakta durabilmek benim için çok enteresan bir tecrübeydi. Gurbetçilere Kendini nereye ait hissediyorsun? diye sorduğunuzda, bence bunun cevabı çok kolay değil. Ben kendimi, kendime ait hissediyorum." dedi.
 

Editör: Haber Merkezi