Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Lee, Türkiye'deki görevinin ardından, buradaki yaşantısı ve hatıralarını anlattı.

Güney Kore Büyükelçisinden Anlamlı Veda

Türkiye'nin birçok bölgesinde ve çeşitli vesilelerle Türk insanlarıyla tanışma fırsatı bulduğunu belirten Lee,

"(Türklerin) Korelilere ne kadar çok benzediklerini öğrendiğimde hem şaşırdım hem de mutlu oldum. Sadece görünüş olarak bizden farklı görünen Koreliler gibiler. Hepsi dost canlısı, nazik ve son derece temiz kalpliler." dedi.

Güney Kore Büyükelçisinden Anlamlı Veda

Hafta sonları eşiyle beraber arabayla birçok yere gittiğini ifade eden Lee,

"Oğlum, kızım, anne-babam ve yakın arkadaşlarım Ankara'ya geldiğinde onları Türkiye'nin dört bir yanındaki güzel manzaralı ve tarihi yerlere götürdüm. Herkes Türkiye'ye hayran kalmıştı ve Türkiye'ye hayran kalan onları gururla izlemek benim için en güzel anıydı." değerlendirmesini paylaştı.

Güney Kore Büyükelçisinden Anlamlı Veda

Bodrum'da balık tutarak yaşamak isterim

En çok sevdiği yerin Kapadokya olduğunu, oraya en az on kez gittiğini ama Türkiye'de yaşamayı tercih ettiği takdirde, Eskişehir veya Bodrum'da yaşamayı düşünebileceğini anlatan Lee,

"Bodrum'un çok güzel bir doğası ve denizi var. Özellikle emekli olup eşimle birlikte Bodrum'un sakin bir kırsal kesiminde balık tutarak yaşamak isterim." dedi.

Büyükelçi Lee, Türkiye'de görev yapacak genç diplomatlara da şu tavsiyelerde bulundu:

"Türkiye, binlerce yıla yayılan kadim bir tarihe sahip. Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Asya'yı jeopolitik açısından birbirine bağlayan bir ülke olarak uluslararası topluluğun karmaşık değişimler ve geçişlerin yaşanan bir döneminde uluslararası politikayı ve diplomasiyi doğrudan deneyimleyebileceğiniz bir yer olduğundan diplomatik faaliyetlere hassasiyeti ve sorumluluk duygusuyla katılmalarını tavsiye ederim. Kardeş ülke olan iki ülke arasındaki özel ilişkiler nedeniyle ekonomik işbirliği dahil yapılabilecek işlerin sınırsız olduğu, emeğin hemen sonuçlara yansıdığı ödüllendirici bir yer olması nedeniyle sizlere de elinizden gelenin en iyisini yapmanızı önereceğim."

Güney Kore Büyükelçisinden Anlamlı Veda

Ülkedeki görev süresince çok az Türkçe öğrenebildiğini belirten Lee,

"Türk diline o kadar aşina oldum ki bana yaklaşık 6 ay verirseniz bu konuda başarılı olabileceğimi düşünüyorum.Türkiye'yi özleyeceğim."" şeklinde konuştu.

Lee, saksafonla Türkiye'deki dostları için "Memleketim" ve "Katibim" şarkılarını da çaldı.

Güney Kore Büyükelçisinden Anlamlı Veda