Gribe yakalanan çoğu kişi, kısa süren hastalık sonrasında normal hayatına devam ediyor. Ancak Ohio'da yaşamını sürdüren 42 yaşındaki Kristin Fox için virüs, kollarını ve bacaklarının kesilmesine yol açtı. Fox'un yaşadıkları Mart 2020'de, COVID-19 salgınının dünyayı kapatmasından sadece birkaç gün önce başladı.

Kainat güzelleri makyajsız güzel değil mi? Kainat güzelleri makyajsız güzel değil mi?

61-4

Yeniçağ'dan Turgay Tütüncü'nün derlediği habere göre; Cuma günü boğaz ağrısıyla başlayan süreç, pazar günü kendini çok daha kötü hissetti. Acil servise giden Fox, Kasım ayında grip aşısını yeni yaptırmıştı.

Doktor asistanı ilaç vererek Fox’u evine gönderdi. Ancak kadın ertesi gün kanepeden kalkamadı.

1-123

Fox'un kan basıncını ve oksijen seviyelerini ölçmek için evine bir hemşire arkadaşı geldi; ikisi de tehlikeli derecede düşüktü. Arkadaşı onu yakındaki küçük bir hastaneye götürdü.

7-89

Fox, "30 dakika içinde solunum cihazına bağlandım ve muhtemelen başaramayacağımı söylediler" dedi.

Organ yetmezliğine yol açan bakteriyel pnömoni geliştirmişti. Fox'un böbrekleri kapanıyordu ve akciğerlerinden biri çökmüştü.

Fox, tıbbi ekibin görünüşe göre fark etmediği şeyin, organ yetmezliğine ve kan basıncının düşmesine neden olan, hayatı tehdit eden bir enfeksiyon olan septik şokta olduğuydu.

8-76

Tıbbi olarak komaya sokuldu ve hayati organlarını kurtarmak amacıyla vazopressör ilaçlar verildi. Ancak fayda etmedi. Doktorlar, Fox'un kocasına ve ebeveynlerine bacaklarını kesmek zorunda kalacaklarını söylediler.

71-4

Fox'un annesi doktorlara iyileşip iyileşmediğini görmek için birkaç gün daha beklemeleri için yalvardı; ancak Fox'un aktardığına göre doktorlar, daha fazla beklemeleri halinde enfeksiyonun Fox'un dizlerinin üzerine çıkmaya devam edeceğini ve yaşam kalitesini önemli ölçüde kötüleştireceğini söylediler. Fox'un bacakları dizlerinin altından kesildi.

463

Ameliyatların ardından Fox yavaş yavaş komadan çıkarıldı. Basit bir grip ve enfeksiyon sebebiyle tüm hayatı baştan sona değişen Fox, sosyal hayata adapte olmakta başlarda büyük zorluklar çektiğini, ancak artık protezleriyle birlikte bu duruma alıştığını belirtti.