Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasındaki NATO üyeliği görüşmelerine ilişkin Helsinki yönetiminden açıklama geldi. Finlandiya’nın İsveç olmadan NATO sürecinde ilerlemesini gerekli görmediğini belirten Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, "Görüşmelere ara verilmesi gerekiyor" dedi.

İsveç'teki Kur'an-ı Kerim provokasyonunun ardından Finlandiya'dan NATO üyeliği sürecine ilişkin yeni bir açıklama geldi. Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda Türkiye ile müzakerelere birkaç hafta ara verilmesi gerektiğini söyledi. Haavisto, Türkiye ile üçlü görüşmelere ortam sakinleştikten devam etmenin en iyi seçenek olduğunu belirtti.

Bakan Akar provakasyonlara sert tepki gösterdi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, son dönemde İsveç'te Türkiye’ye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Kur'an-ı Kerim'e yönelik gerçekleştirilen provokatif eylemlere tepki göstererek, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin, "Her türlü alçaklığı, rezilliği, iğrenç girişimi görmezlikten gelmek, bunlara sessiz, tedbirsiz kalmak kabul edilebilir bir şey değil. Bu şekilde gittiği takdirde bizim tutumumuz, tavrımız çok açık, net belli" dedi. Kaynak: CNN Türk