Mısır'ın ev sahipliğinde, Filistin-İsrail çatışmalarını gündemine alan "Barış Zirvesi" başladı.

Başkent Kahire'deki 'Gazze' gündemiyle düzenlenen "Barış Zirvesi"de, Türkiye'yi, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temsil ediyor.

"AYRILMAYACAĞIZ"

Zirvede Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Es Sisi ve Filistin lideri Mahmud Abbas açıklama yaptı.

Abbas, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, "Ayrılmayacağız, topraklarımızda kalacağız" dedi.

SİSİ'DEN BARIŞA GİDEN YOLU CANLANDIRMAK İÇİN YOL HARİTASI

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi de liderleri, Gazze Şeridi'ndeki insani felaketi sona erdirmek ve İsrail ile Filistinliler arasında barışa giden yolu yeniden canlandırmak için bir yol haritası üzerinde anlaşmaya varmaya davet ettiğini söyledi.

İngiltere'de rekor bizde! İngiltere'de rekor bizde!

Sisi, söz konusu yol haritasının hedeflerinin, Gazze'ye insani yardım sevkiyatını ve ateşkes konusunda anlaşmaya varılmasını, ardından iki devletli çözüme giden müzakerelerin yapılmasını içerdiğini anlattı.

ÜRDÜN KRALI: ZORLA YERİNDEN ETME SAVAŞ SUÇU

Zirvenin katılımcılarından Ürdün Kralı 2. Abdullah da açılış konuşmasında Filistinlilerin zorla yerinden edilmesinin savaş suçu olacağını dile getirdi. Kral Abdullah, “Arap dünyasının duyduğu mesaj, Filistinli yaşamlarının İsrailli yaşamlardan daha önemsiz olduğu” diyerek, Gazze, Batı Şeria ve İsrail’deki masum sivillere karşı işlenen şiddet eylemlerinden duyduğu öfke ve üzüntüyü dile getirdi. Abdullah şöyle konuştu: “İsrail liderliği, adaletsizlik temelinde kurulursa asla gelişemeyeceğinin farkına varmalı… Bizim İsraillilere mesajımız, sizin için ve Filistinliler için barış ve güvenlik dolu bir gelecek istediğimiz olmalıdır.”

MISIR'IN DAVETİ ÜZERİNE KAHİRE'DE 'BARIŞ ZİRVESİ'

7 Ekim'den bu yana devam eden İsrail-Filistin çatışmaları dolayısıyla Ortadoğu'dan çok sayıda devlet ve hükümet başkanı ile Birleşmiş Milletler (BM) ve Batılı devletlerin temsilcilerinin çatışmalara ve Gazze'ye yönelik saldırılara son vermek amacıyla Mısır'ın daveti üzerine 21 Ekim Cumartesi günü başkent Kahire'de bir araya geleceği açıklanmıştı.

Buna göre, 'Barış Zirvesi' olarak adlandırılan toplantıya, ev sahibi Mısır'ın Devlet Başkanı Abdülfettah El Sisi'nin yanı sıra BM Genel Sekreteri António Guterres, Filistin Özerk Yönetim Başkanı Mahmud Abbas, Ürdün Kralı 2. Abdullah, AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Tamim bin Hamad El Sani, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, Almanya, İngiltere ve Fransa Dışişleri Bakanları ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa'nın katılacağı ifade edilmişti.