İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile irtibatlı ve iltisaklı olduğu tespit edilen 445 aktif emniyet mensubunun açığa alındığını bildirdi.

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından (X) yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığımızın dijital materyaller üzerinde yaptığı geriye dönük çalışmalar kapsamında; FETÖ ile irtibat ve iltisaklı olduğu tespit edilen 445 aktif emniyet mensubu açığa alındı. Bu şahıslar hakkında idari soruşturma açıldı. Terör örgütleri ve iş birlikçileriyle mücadelemizi durmadan, duraksamadan sürdürmeye devam edeceğiz."

GARSON'UN İTİRAFLARIYLA OPERASYON GENİŞLEYECEK

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, operasyon sonrası bugünkü köşesinde, "Emniyet’in lüks otomobilleri ve 'Garson'un itirafıyla açığa alınanlar" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

"Emniyet mahrem yapılanmasındaki 'Garson' kod adlı gizli tanıktan elde edilen iki SD kartın içinde kodlu FETÖ üyelerinin isimleri yer alıyordu. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı’na bağlı Ulusal Güvenliğe Yönelik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yaklaşık 9 ay süren çalışma sonucu bu şifreyi çözdü" diyen Öztürk'ün yazısında şu ifadeler yer aldı: 

GARSON'UN İTİRAFI ŞİFRELERİ ÇÖZECEK

"Dün, değişik illerde görev yapan aralarında üst düzey bazı emniyet mensuplarının da bulunduğu 445 kişi açığa alındı. Bitmedi, devamı da gelecek gibi gözüküyor. Daha önce de 'Garson'un itirafları sonucu SD kartta soru alan polislere ettirilecek yemin metni de çıkmış, soruşturmayı yürüten yetkililer terör örgütünün yemin metni ile soru hırsızlığının tüm detaylarına ulaşırken FETÖ’cü polislerin yemine 'Bugün aldığım bu hediyeyi' sözleri ile başlayarak yemin ettiği, sınav soruları hırsızlığına hediye kılıfı oluşturduğu ortaya çıkmıştı. 'Garson'un itiraflarıyla yeni şifreler çözüldükçe soruşturma da genişleyecek."

MİT 6 YILDA ŞİFRELERİ KIRDI

Sabah yazarı Abdurrahman Şimşek haberinde ise, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT), Garson'un şifrelerini 6 yılda kırdığı, böylece Emniyet'teki 3 bin FETÖ'cünün deşifre olduğu bilgisi yer aldı. "Bu kişilerle ilgili yapılan araştırmalarda önümüzdeki günlerde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na fezleke ile bildirilmesi bekleniyor" bilgisinin yer aldığı haberin devamı şöyle:

6 YIL SONRA 4 BİN 121 MAHREM DAHA ORTAYA ÇIKTI

MİT'in KOM'a teslim ettiği şifresi kırılmış dokümanlarda, FETÖ'nün 7 Şubat, 17-25 Aralık, 15 Temmuz Darbe girişimi dahil birçok kirli kumpasında görev almış 4 bin 672 mahrem sorumlunun SD karttan çıkarak deşifre edilmişti. MİT'in 6 yıl sonra kırmayı başardığı şifreli dokümanlardan 4 bin 121 mahrem sorumlu daha ortaya çıktı. Bunlardan 3 bin 400'ünün örgütün emniyetteki kadın emniyet müdürleri, amirleri ve polis memurlarından sorumlu mahrem abla oldukları tespit edildi.

3 BİN 400 MAHREM ABLA

Polis memurlarını mesleğe adım attığı günden itibaren adım adım izlendiği tespit edilen 3 bin 400 mahrem ablanın ayrıca tüm örgüt mensubu erkek polis memurlarından emniyet müdürlerine kadar olan örgüt üyelerinin eşlerinden de sorumlu oldukları tespit edildi. KOM Başkanlığı, mahrem ablaların hangi polis memurları veya müdürlerine ve eşlerinden sorumlu olduğuna ilişkin bilgileri, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ilgili birimlerine gizli yazıyla iletti. 

Yeni tespit edilen, aralarında kadın mahrem ablaların da olduğu 4 bin 121 mahrem sorumlunun bir kısmının, KOM Başkanlığı'nın yaptığı çalışmalar neticesinde, FETÖ ile iltisaklı ve Bylock benzeri soruşturmalarda adının geçtiği tespit edildi. Bu bilgiler de emniyetin ilgili birimlerine iletildi. Tespit edilen toplam yaklaşık 8 bin 900 kişilik mahrem sorumlulardan çoğunun bugüne kadar emniyet mahrem sorumlusu olup olmadığının bilinmediği ortaya çıktı.

'GARSON' 2018'DE NELER DEDİ

2018'de, FETÖ mensuplarının İzmir'deki "askeri casusluk" soruşturmasında sahte delil üreterek kumpas kurdukları iddiasına ilişkin davanın duruşmasında, gizli tanık 'Garson' önemli itiraflarda bulundu.

Gizli tanık 'Garson' 2011-2017 arasında FETÖ'nün mahrem yapılanması içerisinde yer aldığını belirterek, "Geçen yıl nisanda FETÖ'nün emniyet mahrem yapılanmasında 'abilik' yapan 4 bin 700 kişiye ait bilgilerin yer aldığı 2 SD kart ve 1 telefonu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına teslim ettim. Ben veri toplayıcı olarak görev yaptım. Topladığım verileri sayman olarak işledim. Örgüt içerisinde Türkiye genelinde 160 veri toplayıcı vardı. Zaman zaman veri toplayıcılarla bir araya geliyorduk" dedi.

Örgüt içerisindeki kodlamaların anlamlarını anlatan gizli tanık, 'A4' ile fişlenmiş birinin teslimiyeti, sadakati ve bağlılığı üst seviyede olan kişiyi ifade ettiğini, 'SAYA' koduyla fişlenmiş kişinin ise zaafları olmayan, her şeyiyle kendisini örgüte teslim etmiş polis memurlarını ifade ettiğini kaydetti.

Mahkeme Başkanının, "17-25 Aralık sonrası açığa alınanlara, ihraç edilenlere 'maaş ve adli ve idari soruşturma için ödenen avukat parası' şeklinde not tutmuşsunuz" sorusu üzerine tanık, "Örgüt üyelerinin maddi ihtiyaçları karşılanıyordu. Bizden toplanan paraların nereye ödendiği yönünde izahat soruyorlardı. 'Himmet topluyorsunuz, ne yapıyorsunuz bunları' diye sorulunca, biz de belgeliyorduk" ifadelerinde bulundu.

Geçtiğimiz haziran ayında yer alan haberde, MİT, 'Garson' kod adlı gizli tanığın 2017'de verdiği ve günümüze kadar sadece yüzde 30'u deşifre edilen SD kartların tamamını çözdü. 6 yılda çözülen verilerden FETÖ'nün 2000-2016 yılları arasındaki tuttuğu 16 yıllık dev istihbarat arşivi çıktı. Geride bıraktığımız ağustos ayında ise Emniyet mahrem yapılanmasındaki gizli tanık 'Garson'dan elde edilen iki SD kartın içinden komiser yardımcılığı sınav soruları verilen FETÖ üyelerinin listesi çıktı.