Ülkedeki birçok sivil toplum kuruluşunun çağrısıyla Büyük Meydan'da (Stor Torget) toplanan yaklaşık 30 bin kişi, İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'ndan çıkarılmasını talep etti.

Rusya, İngiltere’nin askeri ataşesini “istenmeyen kişi” ilan etti Rusya, İngiltere’nin askeri ataşesini “istenmeyen kişi” ilan etti

Eurovision'da İsrail protestosu

Pankartlarda "Gazze'de çocuklar öldürülüyor", "Soykırımı durdurun" ve "Sonsuza kadar Filistin" gibi yazılar yer alırken, bazı göstericiler Gazze'de öldürülen çocukları temsilen maketler taşıdı ve "Özgür Filistin", "İşgale son" ve "Katil İsrail" gibi sloganlar attı.

Eurovision'da İsrail protestosu

Yapılan konuşmalarda, İsrail'in yaklaşık 200 gündür çocuk, bebek, yaşlı, kadın demeden Filistinlilere yönelik saldırılar gerçekleştirdiği vurgulanarak, soykırımcı İsrail'in Eurovision'a davet edilmesinin ikiyüzlülük olduğu belirtildi.

Eurovision'da İsrail protestosu

2024 Eurovision Şarkı Yarışması'nın büyük finali, EBU ve İsveç devlet televizyonu SVT'nin organizasyonuyla bu gece TS 21.00'de düzenlenecek. Ancak davetlilerin Filistin bayrağıyla içeri alınması yasaklanmış durumda.