Avrupa'nın önde gelen 10 dans ve sahne sanatları kuruluşunun oluşturduğu konsorsiyum, British Council ortaklığı ve Avrupa Birliği'nin Yaratıcı Avrupa programı finansmanıyla gerçekleşen "Europe Beyond Access" projesi, engelli sanatçıları desteklemek ve onlara ortak yapımcılık imkanı sunmak için hazır.

Bu proje, dans pratiği, koreografi veya harekete dayalı yeni sanatsal çalışmalar için 15 bin ile 40 bin Euro arasında finansman desteği sunuyor. Engelli sanatçılar, eserlerini sahnede, filmde, enstalasyonda veya mekana özgü çalışma olarak sergileyebilme şansına sahipler. Ayrıca, konsorsiyum ortaklarının mekanları ve festivalleri kullanarak halka açık sunum imkanı da bulunuyor.

Türk mutfağından damga vuran lezzet: Cağ Kebabı Türk mutfağından damga vuran lezzet: Cağ Kebabı

Europe Beyond Access, her türden engelli sanatçıyı ve farklı disiplinlerden projeleri kucaklıyor. Yaratıcı ve yenilikçi fikirleri olan herkes, başvuruda bulunabilir. Başvurular, bağımsız sanatçılar ve kültür-sanat kurumlarında çalışanlar tarafından yapılabilir.

Başvurular 19 Mayıs Pazar gününe kadar kabul edilecek. Sanatçılar, kendi dillerinde yazılı metinlerle, sesli kayıtlarla veya işaret diliyle video yoluyla başvurabilirler. Daha fazla bilgi için www.EuropeBeyondAccess.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Europe Beyond Access, engelli sanatçıların yaratıcılıklarını ve yeteneklerini kutluyor ve onlara sahne sanatlarında benzersiz bir ses bulma fırsatı sunuyor. Bu proje, Avrupa'nın sanatsal çeşitliliğini ve kapsayıcılığını artırmaya yönelik önemli bir adım olarak öne çıkıyor.