Eylül'de vizyona giren "Kuru Otlar Üstüne" filmiyle gişeleri etkileyen yönetmen Nuri Bilge Ceylan, 2006 yılından beri konuşmadığı eski dostu Zeki Demirkubuz'a verdiği cevapla gündeme geldi.

Söz konusu olay, Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği ve kendisine Cannes Film Festivali'nde "En iyi Yönetmen" ödülü kazandıran "3 Maymun" filminin senaryosunu Zeki Demirkubuz'un senaryosundan çektiği iddiasına dayanıyor.

Ceylan'ın 2014'te Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazandığı "Kış Uykusu" filminin kitabı Doğan Kitap tarafından yayımlandı. Ceylan, kitapta "Üç Maymun" filmini Zeki Demirkubuz'un senaryosundan çektiği iddiasına yanıt verdi.

10Haber'den Olkan Özyurt'un haberine göre; Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz'un "aşağılıkça" hareket ettiğini öne sürdü. Ceylan, 26 Mart 2014’te kitabın "Yapım Güncesi" bölümünde yazdığı yazıda Zeki Demirkubuz'un kendisi hakkındaki açıklamalarına yanıt verdi. Demirkubuz'un "ayıp ettiğini" belirten Ceylan, ayrıca Demirkubuz'un kendisinden intikam aldığını ve kendisine bel altından vurduğunu öne sürdü.

"TABİİ Kİ YOK ÖYLE BİR ŞEY"
Ceylan yazısında şu ifadelere de yer verdi:

"Bugün sosyal medyada yine, Zeki Demirkubuz’un "Yeraltı" filminde yer alan imalardan ve göndermelerden hareketle, "Üç Maymun" filmini Zeki’nin senaryosundan yola çıkarak, daha net bir ifadeyle söylersek ondan çalarak yaptığımı iddia eden bir tartışmayla karşılaştım. Her zamanki gibi yine canım sıkıldı… Bugüne kadar bu konu hakkında hiç konuşmadım. Konuşmadım çünkü hem genelde sessizliği her zaman daha inandırıcı bulmuşumdur hem de Ebru her zaman olduğu gibi bu olayda da konuşmamam yönünde telkin verdiği için susmayı tercih ettim. Ama öte yandan 'Sükût ikrardan gelir' diye de bir söz var bu kültürde. O nedenle belli bir duruma düştüğünde nasıl davranması gerektiğine gerçekten kolay karar veremiyor insan. Bu konuda bugüne dek bana, herhangi bir söyleşide veya başka bir sosyal ortamda da herhangi bir soru sorulmadığı için herhangi bir açıklamada bulunmak durumunda da kalmadım. Sadece yakın arkadaşlarımla konuştuğum bir konu olarak kaldı ve hiçbir zaman toplumsallaşmadı. Şimdi burası bunun için doğru bir yer mi emin değilim ama yine de merak edenler için konuya kısa bir açıklama getirmek adına söylemek isterim: Tabii ki yok böyle bir şey."

"BENCE ÇOK AYIP EDİYOR"

"Aslında bunu Zeki de çok iyi biliyor ama nedense öyle bir şey varmış gibi bir izlenim yaratmayı da tercih ediyor. Yani açıkça söylemiyor, onun yerine icabında kolaylıkla inkar edebileceği güvenli bir mesafeden yapıyor bunu. Bence çok ayıp ediyor. Bunca yıl arkadaşlık ettik, birbirimize ne yardımlar ettik sonuçta. Yarışma duygusunu anlarım ama hiç değilse sportmence yapılabilmesini beklerdim. Böyle bel altından vurarak değil."

"İNTİKAM ALIYOR KENDİNCE" 

"Yıllar sonra yaptığı bir söyleşide "Üç Maymun" filmini seyretmediğini de söylemiş üstelik. İnsan izlemediğini iddia ettiği bir film için nasıl böyle şeyler ima eder? Bilmiyorum. Belki de 2006 yılında (yani Üç Maymun’dan iki yıl önce) çok da önemli olmayan bazı şeyler yüzünden kendisine birden soğuk davranmaya ve ardından -biraz üzülerek de olsa- görüşmemeye başladığım için intikam alıyordur kendince. Filmine itinayla hesaplanmış detaylar yerleştirmek suretiyle çamur at izi kalsın şeklinde incelikli bir strateji yürütmüş. Piyasada yarattığı izlenime bakılacak olursa, isteğine ulaşmakta başarılı olmadığı da söylenemez. Evet, aşağılanan ben oldum belki burada sonuçta ama aşağılık olan kesinlikle ben değilim."