Astana'da Erdoğan ve heyetine yoğun ilgi 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyeti, Astana'ya ulaştığı andan itibaren Kazak yetkililer yoğun ilgi gösterdi. 
Erdoğan'ı, Nursultan Nazarbayev Uluslararası Havalimanı'nda, Kazakistan Başbakanı Oljas Bektenov, Kazakistan Sağlık Bakanı Akmaral Alnazarova, Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Alibek Bakayev, Astana Belediye Başkanı Jenis Kasımbek ve Türkiye'nin Astana Büyükelçisi Mustafa Kapucu karşıladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin yapıldığı Bağımsızlık Sarayı'na gelişinde ise ev sahibi Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev tarafından bizzat karşılandı. Tokayev'in, Erdoğan'ı onure eden tavırları kameralara yansıdı. 

Erdoğan'ın başbaşa görüşmeleri 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana'daki temasları kapsamında Rusya, Çin, Azerbaycan, Pakistan, Moğolistan, Belarus ve Katar liderleriyle de başbaşa görüşmeler gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvedeki temasları kapsamında ilk olarak dün, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.
Türkiye ile Rusya ilişkilerinin yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşındaki son durum, İsrail'in Filistin topraklarındaki saldırıları, Suriye'deki gerilimde çözüm arayışları ve terörle mücadele konularını değerlendiren iki liderin görüşmesi Türkiye'nin, bölgesinde ve dünyada barışın tesisi için gösterdiği çabanın devamı açısından önemli bir görüşme. Nitekim görüşmenin ardından, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşın önce ateşkes, ardından barışla sona erdirilmesi için uzlaşı zemininin oluşturabileceği ve  iki tarafı da memnun edebilecek adil bir barışın mümkün olduğu mesajları geldi. 

 Kardeşler buluşması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı gün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile üçlü görüşmede bulundu. Bölgesel ve küresel konular ve ülkeler arasındaki iş birliğinin ele alındığı bu görüşme de üç ülkenin gündeminde geniş yankı buldu. 

Netanyahu ABD Kongresi'nde dakikalarca ayakta alkışlandı Netanyahu ABD Kongresi'nde dakikalarca ayakta alkışlandı

 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ikili görüşmeleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zirvenin ikinci gününde de ikili görüşmeleri sürdü.
Erdoğan, ilk olarak Moğolistan Cumhurbaşkanı Ukhnaagiin Khurelsukh ile görüştü. Görüşmede, Türkiye ile Moğolistan ikili ilişkileri, bölgesel ve küresel konular değerlendirildi.
Moğolistan basınında, görüşmeye ilişkin, Türkiye ile üç kat artan ticaret ve ilişkilerin genişletilmesinden duyulan memnuniyet haberlere yansıdı. 
Erdoğan, daha sonra Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya geldi. Görüşmede Türkiye ile Katar ikili ilişkileri, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları, Lübnan'a yönelik İsrail tehdidi, bölgesel ve küresel konular ele alındı. 
Astana'daki temasları kapsamında Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile bir araya gelen Erdoğan, görüşmede, Ukrayna-Rusya arasında devam eden savaşta, Rusya'nın yanında duran ve ABD ve batılı ülkelerin hedefinde olan Belarus ile de görüşmesi barış çabalarının zemini açısından önemli bir mesaj niteliğindeydi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana'daki son görüşmesini ise Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile yaptı. Erdoğan-Şi görüşmesi, tüm bölgesel ve küresel konuların merkezindeki ülkelerden Çin ile lider düzeyinde gerçekleşmesi uluslarası gündemde dikkat çeken bir görüşme oldu.

Kazak yetkililer ayrılırken de havalimanında hazır bulundu 


Cumhurbaşkanı Erdoğan Kazakistan'dan ayrılırken de,  Kazakistan Başbakanı Oljas Bektenov, Kazakistan Sağlık Bakanı Akmaral Alnazarova, Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Alibek Bakayev, Astana Belediye Başkanı Jenis Kasımbek, Türkiye'nin Astana Büyükelçisi Mustafa Kapucu ve diğer ilgililer Nursultan Nazarbayev Uluslararası Havalimanı'nda hazır bulundu.
 

Editör: Burçin Çelikkol