Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

Aziz milletim, değerli milletvekili arkadaşlarım, kıymetli misafirler, AK Parti Grup Toplantımıza başlarken sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Toplantımıza teşrif eden tüm misafirlerimize goşgeldin diyorum, ekranlarından bizi izleyen aziz milletimize de sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

Grup toplantımızın ülkemiz, milletimiz ve partimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Dün Genişletilmiş İl Başkanları Toplantımızı heyecan içinde yaptık. Son 5 ayın muhasebesini hem de illerimizin röntgenini çektik. Teşkilatımızın kararlılığı ve dinamizmi karşısında partimizin genel başkanı olarak büyük bir gurur duydum. Bizi örselemeye çalışanlara inat üstad Necip Fazıl'ın sözleri ile "Yolumuza pekleşe pekleşe" devam ediyoruz.

Partimizin kuruluşundan itibaren ortak akıl ile hareket ettik. Bunu güçlendirerek sürdüreceğiz. Son 1 yıla damga vuran seçimler dolayısıyla istişare kamplarını yapamadık. Bunu önümüzdeki haftalarda yapacağız. Milletvekilleri ile 7-8 Haziran'da - belediye başkanları ile 1-2 Temmuz'da bir araya geleceğiz.

Bu süreci de dava ve yol arkadaşlarımıza halel getirmeden yerine getireceğiz.

Her kongre sürecini kadrolarımız arasındaki bayrak yarışı olarak görüyoruz. Motivasyonunu yitiren arkadaşlarımız varsa kardeşlik hukukumuzu koruyarak onları dinlenmeye alacağız. Heyecanlı, dinamik arkadaşlarımızla kadromuzu güçlendireceğiz. Kurulduğumuz günden beri yenilenerek geliyoruz.

Bundan sonra da aynı çizgide devam edeceğiz. TBMM bu 1 yıl içinde gece gündüz demeden çalıştı. Milletimizin beklentilerini karşılayacak yasaları çıkardı. Tüm kabine üyelerimiz de gecemizi gündüzümüze katarak milletimizin refahı çalıştık, için ter döktük.

Diplomaside olduğu gibi iç siyasette de yoğun gayret içerisindeyiz. Geniş bir yelpaze kanunlaşma sürecinde olan düzenlemeler var. Öğretmene şiddetle mücadelede yasal zeminin güçlendirmesine ihtiyaç duyuyoruz. Meclis tatile girmeden yasal düzenlemeleri çıkarmamız gerekiyor.

Dilan Polat'ın Adli Tıp Kurumu raporu 1 ay sonra çıkacak Dilan Polat'ın Adli Tıp Kurumu raporu 1 ay sonra çıkacak

YENİ ANAYASA AÇIKLAMASI

Sivil anayasa sürecinde meclis başkanımızın çalışmalarına destek vermemiz önemlidir. Aceleye getirmeden ama çok da fazla uzatmadan somut adımlar atılmasında fayda görüyoruz. Biz sonuna kadar uzlaşmacı ve yapıcı tutumumuzu koruyacağız. Allah'ın izniyle ülkemizi her alanda yeni seviyelerle ve rekorlarla buluşturacağız. Türkiye'nin son 21 yılına mührünü vurmuş bir kadro olarak gelecek asrına da eserlerimizle ve katkılarımızla biz istikamet çizeceğiz.

"YEREL SEÇİMLER GÜVEN OYLAMASI DEĞİLDİR"

31 Mart seçimleri bir güven oylaması değildir. Önce 14 Mayıs, 2 hafta sonra 28 Mayıs'ta hükmeti Cumhur İttifakı'na emanet etmiş. Yerel seçimde tercihini sandığa farklı şekilde yansıtmıştır. Bu ikisini birbirinden ayırmalıyız. Biz 31 Mart seçimlerine ilişkin mesajı aldık. Milletin Cumhur İttifakından ya da AK Parti'den desteğini çektiğini sananlar yanılırlar. Hiç sağa sola bakmadan hedeflerimize kilitlenecek, milletimizin yüklediği emanetin hakkını vereceğiz.

AK Parti'nin çalışma usulü bellidir. Yarın seçim olacakmış gibi hazırdır. Aynı zamanda hiç seçim olmayacakmış gibi tarihe bakmadan kendimizi seçim tarihleriyle kısıtlamayan bir kadroyuz. Ne teşkilatımızda ne de bürokrasi kadrolarında rehavete, gönülsüzlüğe asla ve asla tahammülümüz olamaz. Son 21 yılda gerilettiğimiz bürokratik vesayetin tekrar nüksetmesine fırsat vermeyiz.

"BİZİM İÇİN HER SANİYE MİLLETİMİZİN EMANETİDİR"

Kanunun dışına çıkan kim varsa hukuk zemininde mutlaka hesabını soruyoruz. Ülke ve millete karşı vazifesini yapmamanın hiçbir bahanesi olamaz. Bizim için her saniye milletimizin emanetidir. Biliyorsunuz son 22 yılda AK Parti ile ilgili de hükumetlerimizle ilgili de bize kötümser senaryolar yazanlar oldu. Süre biçenler, gazete manşetlerinden ömür biçenler oldu. Hırslarına yenilenler oldu. Onlar şimdi yoklar. Unutulup gittiler. Ama biz buradayız. Dimdik, sapasağlam ayaktayız. Dava burada ve inşallah yarın da burada olacak."