Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İsrail'in bombardımanı altındaki Gazze Şeridi için düzenlenen olağanüstü toplantıya katılmak üzere yarın Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gideceği öğrenildi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın da aynı gün orada olacağı öğrenildi.

Dokunulmazlık dosyaları Meclis'te! Dokunulmazlık dosyaları Meclis'te!

Bu durum, iki lider arasında sürpriz bir görüşme olasılığını gündeme getirdi.

Riyad'da düzenlenecek Olağanüstü Arap Zirvesi ve Olağanüstü İslam Zirvesi'nde Gazze Şeridi'ndeki kriz ve insanlık dramı ele alınacak. Suriye'nin devlet haber ajansı SANA, "Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın acil Arap zirvesine katılmak üzere bugün Suudi Arabistan Krallığı'na gidiyor" şeklinde duyuruda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Erdoğan'ın 11 Kasım'daki zirveye katılacağını açıklamıştı.

Bu durum, iki lider arasında beklenmedik bir görüşme olasılığını gündeme getirdi.

Normalleşme sürecinin gündemde olduğu ancak Şam-Ankara hattında ilerleme kaydedilemediği bir dönemde, Erdoğan'ın Esad'la görüşme ihtimali değerlendiriliyor. Ancak daha önceki açıklamalarında Esad'ın, Türkiye'nin Suriye'den asker çekme şartını sürekli dile getirdiği ve bu konuda sıcak bakmadığı biliniyor.

Esad, Türkiye'nin Suriye'deki terörizmi desteklediğini savunarak, "Neden buluşayım, bir şeyler içmek için mi?" demişti.

SİSİ İLE SÜRPRİZ GÖRÜŞMÜŞME AKILLARA GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar’ın başkenti Doha’da, Dünya Kupası’nın açılışında Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Es-Sisi ile tokalaşıp ayak üstü görüşmüştü. Bu temasın ardından iki ülke arasında ilişkiler hızla gelişmiş, karşılıklı büyükelçiler atanmıştı. İki ülkenin ilişkileri 2013 yılından sonra en alt düzeye inmişti.

Suriye'de 2011'de başlayan iç savaş sürecinde Ankara'nın muhaliflere destek vermesiyle ilişkilerin kopmasının ardından, İran ve Rusya'nın arabuluculuğunda normalleşme süreci başlamıştı. Ancak Suriye, normalleşme için Türkiye'nin çekilme şartını koşması üzerine süreç tıkanmıştı.