ABD’de çocuklara yönelik cinsel istismar, pedofili ve fuhuş ağı oluşturma suçlamalarına ilişkin yürütülen Jeffrey Epstein davasının Türkiye bağlantıları bulunduğuna ve Türkiye’den de çocukların bu suç çetesinin ağına düşürüldüğüne ilişkin iddiaların soruşturması için Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği harekete geçti.

İddiaların araştırılması için suç duyurusunda bulunan Dernek, Türk Ceza Kanununun insan ticareti suçunu düzenleyen 80’inci, çocuklara cinsel istismar suçunu düzenleyen 103’üncü ve fuhuşla bağlantılı suçları düzenleyen 227’nci maddeleri gereğince soruşturma açılmasını istedi.

Epstein davasında gündeme gelen belgelerde “Jeffrey Epstein’ın Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Asya ve diğer ülkelerden reşit olmayan kızları da taşıdığı iddia edildiğine” dikkat çekilen suç duyurusunda, dava ile bağlantılı olarak paylaşılan dosya ve belgelerde sistem içinde olduğu belirlenen Türk bir ismin yer aldığı vurgulandı.

Türkiye’den çocukları bu suç ağına düşüren kişilerin tespit edilmesi talep edilen suç duyurusunda, Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesinde çocukların korunması için devletlere düşen görevler hatırlatıldı.

SOSYAL MEDYADA YAYINLANAN ÇOCUK GÖRÜNTÜSÜ FAKE ÇIKMIŞTI

Epstien davası ile ilgili sosyal medyada dolaşıma sokulan bir küçük çocuğun görüntülerin ise Türkiye ile ilgisinin olmadığı ortaya çıkmıştı.