Emekli'nin maaş çilesi e devlet ve hesaplar hesaplar tutmuyor

SGK ve Bağ-Kur emekli maaş artışlarını, memur emekli maaş artışı olan yüzde 49’a çıkaran düzenlemenin ardından, bu gruptaki emeklilerin maaşlarına gelen ek zam hesaplara yatırıldı. Ancak e-devlet kapısı üzerinden maaşlarını kontrol eden emekliler ek zam hesaplarına yatırılmış olmasına rağmen, aylık bilgilerini halen önceki maaştan oluştuğunu gördüler. Bunun üzerine emeklilerde son maaş artışının seyannen yapılıp yapılmadığı endişesi doğdu.

Şöyle ki özellikle en düşük emekli maaşlarını 10 bin liraya çıkaran düzenleme ile getirilen maaş artışı seyyanen yapılmış, emeklilerin kök ücretleri değiştirilmemişti. Yani bundan sonra maaşlara yapılacak artışlarda 10 bin liranın değil, emeklinin kök maaşının esas alınacak bir düzenleme hayata geçirildi.

Emekliye yeni ikramiye müjdesi Emekliye yeni ikramiye müjdesi

Örneğin kök maaşı 7000 lira olan bir emekli eline 10 bin lira geçiyor olsun. Haziran sonunda 6 aylık enflasyon yüzde 43’ün altında olursa (beklenti yüzde 23-26 arası) bu emekli vatandaşın maaşı yine 10 bin lira olacak.

Doğal olarak hesaplarına yatan para ile e-devletteki emekli aylık bilgisi örtüşmeyen emekliler ciddi şekilde endişeye kapıldılar. Çünkü Temmuz ayındaki enflasyon farkının, yüzde 37.57 artırılmış maaş üzerine hesaplanma riski doğuyordu. Konu sosyal medyaya da yansıdı.

Ekonomim'den Hüseyin Gökçe'nin edindiği bilgiye göre;  bu durum geçici. Yani SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş bilgileri büyük ihtimalle önümüzdeki günlerde e-devlette de düzelecektir.