Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü 24'üncü Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği Kazakistan'ın başkenti Astana'da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Erdoğan ve Putin'in bir otelde basına kapalı gerçekleşen görüşmesi 1 saat sürdü.

Operasyona ‘Andımız’ adını vermişti: İBB’den o müdüre görev Operasyona ‘Andımız’ adını vermişti: İBB’den o müdüre görev

İki lider, görüşmeye ilişkin basına yaptıkları açıklamada, iki ülke ilişkilerinin bölgesel ve küresel gelişmelere olan olumlu katkısına dikkat çekti.

Ticari ilişkilerde hedef 100 milyar dolar

Açıklamalarında ikili ilişkilere öncelik veren liderler, Türkiye ile Rusya'nın ticari ilişkilerinde hedeflenen ivmenin yakalanması konusunda kararlılık mesajları verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hedefimiz, 100 milyar doları yakalamaktı, buna ulaşabileceğimize inanıyorum, böyle bir potansiyele de sahibiz." dedi.

Putin ise ticaret hacmini, "Dünyadaki tüm zorluluklara rağmen Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler adım adım ilerliyor. Geçen birkaç ayda ikili ticaret hacminde küçük bir düşüş kaydedildi ancak yine de oldukça yüksek seviyede, 55 milyar dolar civarında." ifadeleriyle değerlendirdi.

Enerji konusunda da büyük bir potansiyel olduğunu belirten liderler hali hazırda devam eden  Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili son durumu değerlendirdi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Tabii bütün arzumuz onu bir an önce devreye almak, bitirebilmek. Sinop Nükleer Enerji Santrali ile ilgili görüşmelerimiz var. Bu konuda ciddi adımlar atabileceğimize inanıyoruz. Bu konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız muhatabıyla görüşmelerini sürdürüyor. Bu görüşmelerle birlikte de tabii bu arada özellikle BOTAŞ ve Gazprom arasındaki ilişkiler samimi bir havada devam ediyor. Sizin de ifade ettiğiniz gibi yani, 55 milyar dolarlık bu hacim bizim için çok çok önemli değil. Bizim hedefimiz 100 milyar doları yakalamaktı. Bu 100 milyar dolara ulaşabileceğimize inanıyorum. Bu konuda böyle bir potansiyele de sahibiz."

Türkiye ile Rusya’nın ortak projelerinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Putin, "Stratejik projelerimizi planlı şekilde hayata geçiriyoruz. Yeni projeler de planlanıyor. Bundan ve geçen yıl yaptığımız çalışmalarımızın sonuçlarını değerlendirmek, yakın gelecekte atacağımız adımları belirlemek için sizinle bir araya gelmekten mutluyuz." ifadelerini kullandı.

Türkiye- Rusya ilişkilerinde önemli bir ekonomi başlığı olan “Turizm” konusu da liderlerin gündemindeydi. 

 7 milyon Rus turistin Türkiye'ye gelmesinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Erdoğan, Rus lideri Türkiye’ye davet etti.

"Rus turistlerin Türkiye'de ağırlanması önem arz ediyor. Bu konudaki samimiyetimiz aynı kararlılıkla devam ediyor. Bunu aynı şekilde devam ettireceğiz. Yeter ki Rus turistler Türkiye'den memnun kalsınlar. Destinasyon olarak iyiyiz, güçlüyüz, bunu aynı şekilde de devam ettireceğiz. Rusya-Türkiye arasındaki bu sıcak ilişkinin ötesinde tabii, ben sizleri de en kısa zamanda ülkemde ağırlamayı bekliyorum."

Putin de, turizmde kırılan rekora işaret ederek,  Rus vatandaşlarına Türkiye'de sağlanan elverişli şartlar için teşekkür ettiği değerlendirmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetine muhakkak icabet edeceğini belirtti.

**

Erdoğan- Putin görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada,  ikili ilişkilerinin yanı sıra bölgesel meselelere değinilen görüşmede, Ukrayna-Rusya savaşındaki son durum, İsrail'in Filistin topraklarındaki saldırıları, Suriye'deki gerilimde çözüm arayışları ve terörle mücadele konularının ele alındığı bildirildi.

Açıklamada  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Putin’e,  Türkiye'nin, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşın önce ateşkes, ardından barışla sona erdirilmesi için uzlaşı zeminini oluşturabileceğini, iki tarafı da memnun edebilecek “adil bir barışın mümkün” olduğunu ifade ettiği belirtildi.

İsrail'in Filistin topraklarındaki saldırıları ve Lübnan'a yönelik tehditlerinin bölgesel ve küresel barış ile huzuru hedef aldığına işaret eden Erdoğan, çatışmaların yayılmasının en büyük zararı bölge ülkelerine vereceğini, uluslararası toplumun artık İsrail'in durdurulmasına odaklanması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin, sınırlarının hemen ötesinde bir “teröristan” kurdurmamakta kararlı olduğunun altını çizen Erdoğan, başta Suriye iç savaşı olmak üzere terör örgütleri için elverişli alan oluşturan istikrarsızlıkların sonlandırılması için somut adımlar atılmasının önemini ortaya koydu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin çözüm için işbirliğine hazır olduğunu kaydetti.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da yer aldı.

Editör: Burçin Çelikkol