Dünya ekonomisinin en önemli figürlerinden biri olan kadın milyarderler, Forbes'un 2024 Milyarderler Listesi'nde yine dikkat çekici bir performans sergiliyor. İşte dünyanın en zengin 10 kadını ve başarı hikayeleri:

10. Abigail Johnson: Fidelity Investments'ın CEO'su Abigail Johnson, 29 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin onuncu kadını olarak listenin son sırasında yer alıyor. Finans sektöründeki liderliğiyle tanınan Johnson, babasından devraldığı şirketi daha da büyütmeye devam ediyor.

9. Gina Rinehart: Avustralya'nın en zengin kişisi Gina Rinehart, 30,8 milyar dolarlık servetiyle dokuzuncu sıradaki yerini koruyor. Madencilik alanındaki başarılarıyla tanınan Rinehart, babası tarafından kurulan maden arama ve çıkarma şirketi Hancock Prospecting'in İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor.

8. Miriam Adelson: Doktor Miriam Adelson, 32 milyar dolarlık servetiyle listenin sekizinci sırasında yer alıyor. Adelson, kumarhane şirketi Las Vegas Sands'in eski CEO'su ve başkanı Sheldon Adelson'un eşi olarak biliniyor ve aileleri New York Borsası'nda listelenen kumar imparatorluğunun yarısından fazlasına sahip.

7. Rafaela Aponte-Diamant: Dünyanın en büyük nakliye şirketi MSC'nin yüzde 50 hissesine sahip olan Rafaela Aponte-Diamant, 33,1 milyar dolarlık servetiyle yedinci sırada bulunuyor. Denizcilik sektöründeki başarısıyla tanınan Aponte-Diamant, mütevazı başlangıcından bu yana büyük bir iş imparatorluğu kurdu.

Borsa İstanbul haftayı rekorla kapattı Borsa İstanbul haftayı rekorla kapattı

6. Savitri Jindal: Hindistan'ın en zengin kadını Savitri Jindal, 33,5 milyar dolarlık servetiyle altıncı sıraya yerleşiyor. Enerji ve çelik sektöründeki başarılarıyla bilinen Jindal, aynı zamanda çeşitli sektörlerdeki yatırımlarıyla dikkat çekiyor.

5. MacKenzie Scott: Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un eski eşi MacKenzie Scott, 36,5 milyar dolarlık servetiyle listenin beşinci sırasında yer alıyor. Scott, bu servetiyle hem iş dünyasında hem de hayır işlerinde etkileyici bir rol oynuyor.

4. Jacqueline Mars: Şekerleme devi Mars'ın kurucusu Jacqueline Mars, 38,5 milyar dolarlık servetiyle dördüncü sıradaki yerini koruyor. Mars, iş dünyasındaki liderliğiyle ve sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarıyla tanınıyor.

3. Julia Koch: 61 yaşındaki Julia Koch, 64,3 milyar dolarlık servetiyle listenin üçüncü sırasında yer alıyor. Koch'un serveti, Koch Industries'in yanı sıra sanat ve hayır işlerine olan tutkusuyla da dikkat çekiyor.

2. Alice Walton: Walmart'ın kurucusu Sam Walton'un kızı Alice Walton, 72,3 milyar dolarlık servetiyle listenin ikinci sırasında yer alıyor. Walmart'ın devasa başarısında önemli bir rol oynayan Walton, tüm milyarderler arasında 21. sırayı elde ediyor.

1. Françoise Bettencourt Meyers: L'Oréal'in kurucusu torunu Françoise Bettencourt Meyers, 99,5 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kadını unvanını taşıyor. Meyers, kozmetik devinin köklerinden gelen bu servetle tüm milyarderler listesinde 15. sıraya yerleşiyor.