Dünya Otomobil Ödülleri'nde fırtınalar estiren Kia'nın elektrikli SUV modeli EV9, büyük bir zaferle New York International Autoshow'da gerçekleşen törende iki prestijli ödülün sahibi oldu. Yeni Kia EV9, "Dünyada Yılın Otomobili" ve "Dünyada Yılın Elektrikli Otomobili" unvanlarını alarak otomotiv dünyasında adeta bir çığır açtı.

Lansmanından bu yana dikkatleri üzerine çeken EV9, 29 ülkeyi temsil eden 100 seçkin otomotiv gazetecisinden oluşan jüri tarafından değerlendirilerek "Dünyada Yılın Otomobili" seçildi. Yenilikçi tasarımı, geniş iç mekanı ve üstün teknolojisiyle beğeni kazanan EV9, Kia'nın bu prestijli ödüle layık görülmesini sağladı. Kia, bu zaferle birlikte 2020 yılından bu yana toplam beş ödüle sahip oldu.

2024 Dünya Otomobil ödülleri dağıtıldı! İşte yılın otomobili... 2024 Dünya Otomobil ödülleri dağıtıldı! İşte yılın otomobili...

Kia Başkanı ve CEO'su Ho Sung Song, zaferle ilgili olarak şunları söyledi:

IMF'den Türkiye açıklaması IMF'den Türkiye açıklaması

"EV9'un Dünyada Yılın Otomobili ve Dünyada Yılın Elektrikli Otomobili seçilmesinden büyük onur duyuyoruz. Bu zafer, teknoloji ve tasarım mükemmelliğinin sınırlarını zorlamaya olan bağlılığımızın bir kanıtıdır. Kia EV9'un devam eden başarısıyla birlikte biz de dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar için sürüş deneyimini yeniden tanımlamaya, olağanüstü araçlar sunmaya devam edeceğiz."

Kia EV9, "Zıtlıkların Birleşimi" felsefesinden ilham alarak tasarlanmış ve kullanıcıların sürüş deneyimlerini yeniden şekillendiren donanımlarıyla öne çıkıyor. Bu başarı, sadece otomobil endüstrisini değil, aynı zamanda sürdürülebilir mobiliteye yönelik yenilikçi çözümlerin geleceğini de şekillendiriyor.

Kia'nın EV9 modeli, Mart ayında düzenlenen Kadınlar Dünyasında Yılın Otomobili (WWCOTY-The Women's World Car of the Year) seçimlerinde de büyük başarı elde etmiş, 2024 yılında dünyanın en iyi otomobili ve en iyi SUV'u seçilmişti. Bu başarılar, Kia'nın geleceğe dönük vizyonunu ve otomotiv endüstrisindeki lider konumunu pekiştiriyor.