Hamas'ın silahlı kanadı İzzettin el Kassam Tugayları'nın 7 Ekim'de başlattığı "Aksa tufanı" sonrası İsrail'in bombardımınına uğrayan Gazze'ye dair Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) önemli bir açıklama geldi.

Şuan Gazze'de İsrail ve Hamas arasında varılan geçici mutabakat nedeniyle çatışmalar olmasa da öncesindeki saldırılarda binlerce kişi ölmüş, sağlık hizmetleri durma noktasına gelmişti.

DSÖ Gazze hakkında önemli bir açıklamada bulundu.

Örgüt, bölgedeki sağlık sisteminin onarılmaması durumunda hastalıklar sebebiyle hayatını kaybeden kişilerin sayısının bombardımanlarda hayatını kaybedenlerden fazla olabileceğini açıkladı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen basın toplantısında konuşan DSÖ Sözcüsü Margaret Harris, Gazze'de çocuklar arasında görülen bulaşıcı hastalıklar ile ishal vakalarının arttığını söyledi.

"AÇLIKTAN ÖLME, TEMİZ SUYA ERİŞEMEME, BULAŞICI HASTALIKLAR"

Harris, "Eğer sağlık sistemini tekrar bir araya getiremezsek sonunda bombardımanlara bile kıyasla hastalıklar sebebiyle daha fazla insanın öldüğünü göreceğiz" dedi.

Gazze'de geçtiğimiz yılın aynı döneminde kayıtlara geçen vaka sayılarını paylaşan DSÖ Sözcüsü, başta çocuklar arasında görülen ishal vakaları olmak üzere bulaşıcı hastalıklarda artış yaşandığını, 5 yaş ve altı çocuklar arasında görülen ishal vakalarının Kasım 2022 ile kıyaslandığında 100 kattan fazla arttığını vurguladı.

Harris, "Herkesin, açlıktan öldükleri için, temiz su olmadığı için ve kalabalık bir şekilde bir arada oldukları için çok büyük sağlık ihtiyaçları var" ifadelerini kullandı.

"36 HASTANEDEN 26'SI HİZMET DIŞI"

İsrail’in tahliye edilmesini talep ettiği Gazze’nin kuzeyi hakkında da bilgi veren Harris, burada yerinden edilmiş kişilerin ilaca, aşıya, güvenli suya, hijyen ürünlerine ve gıdaya hiçbir erişiminin olmadığını aktardı.

Harris “Küçük çocuklar arasında çok yüksek sayıda ishal vakaları görüyoruz” dedi.

Gazze'nin en büyük sağlık kompleksi Şifa Hastanesi’ndeki durumu "trajedi" olarak nitelendiren ve hastane direktörünün İsrail güçleri tarafından alıkonulması konusunda endişelerini dile getiren Harris, Gazze’deki 36 hastaneden 26’sının bombardımanlar ya da yakıt yokluğu sebebiyle kapanmak zorunda kaldığını bildirdi.

Video konferans yoluyla toplantıya bağlanan Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk birimi sözcüsü James Elder da Gazze Şeridi'nin yanık ve şarapnel yaraları ile kirli su içtikleri için mide ve bağırsak iltihabı yaşayan çocuklarla dolu olduğunu söyledi. Elder, "Çok fazla anne babayla karşılaştım... Çocuklarının tam olarak neye ihtiyacı olduğunu biliyorlar; güvenli suya erişimleri yok ve bu onları yaralıyor" diye ifade etti.

Gazze’de bacağı olmayan bir çocuğun hastanede sağlık personeli olmadığı için saatlerce yerde yatmak zorunda kaldığını anlatan Elder, diğer çocukların da otoparklarda derme çatma yataklarda ya da bahçelerde yattığını söyledi. Elder, “Her yerde doktorlar kime öncelik verecekleriyle ilgili korkunç kararlar vermek zorunda kalıyor” diye ifade etti.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150'den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bini aştı