İstanbul'da Oğuz Murat Aci'nin ölümüyle sonuçlanan kaza ile ilgili Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabiri Rojda Altıntaş'ın yayınladığı konuşma kayıtları gündeme geldi. Altıntaş, Revna Demirören'in şoförünün, kendisini Eylem Tok ve oğluyla ilgili haber yapmaması için aradığı anları paylaştı. Şoför, Altıntaş'ı arayarak Yıldırım Demirören’in en küçük oğlu Timur C'nin olayla ilgili haber yapılmamasını istedi. Altıntaş, bu baskılara maruz kaldığını sosyal medyada açıkladı.

DHA Genel Müdürü Celal Korkut, Altıntaş'ın paylaşımlarına ilişkin bir açıklama yaptı. Korkut, "Bir meslek büyüğü olarak kendisine ulaşamadığım için buradan sesleniyorum. Bir an önce işe dönüp görevine devam etmesini bekliyorum" dedi.

Korkut'un çağrısına yanıt veren Altıntaş, "Her şeyden haberiniz vardı. Başka kayıtlar veya görüntüler olup olmadığını merak ediyorsunuz. Bu sebeple DHA'nın resmi hesabından beni işe çağırmak zorunda bırakıldınız, ne kadar üzücü. Ancak işe dönmeyeceğim" diyerek cevapladı.

Ne Olmuştu?

Yazar Eylem Tok'un 17 yaşındaki oğlu T.C'nin Oğuz Murat Acı'nın ölümüne ve 4 kişinin yaralanmasına neden olduğu iddia edilen bir kazayla ilgili iddialar ortaya atıldı. Bu iddiaya göre, kazanın ardından olayı haber yapmak isteyen DHA muhabiri Rojda Altıntaş, Yıldırım Demirören'in eşi Revna Demirören'in şoförü olduğunu söyleyen 'İlker' isimli kişi tarafından arandı. 'İlker', Altıntaş ile konuşarak haberi normal bir kaza haberi gibi sunmasını istedi. Buna karşılık, haber normal bir kaza haber olarak DHA tarafından servis edildi.

Bu gelişmeyle ilgili ses kayıtları sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Ayrıca paylaşılan bir görselde, Revna Demirören'in DHA muhabiri Rojda Altıntaş ile görüntülü olarak konuştuğu görüldü.

ROJDA ALTINTAŞ'TAN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin X hesabı üzerinden bir açıklama yapan Rojda Altıntaş şu ifadeleri kullandı:

"Kamuoyunu yakınen ilgilendiren “Eylem Tok” olayıyla ilgili yeni bilgilere ulaşmam ve yayınlamam girişimleri kapsamında bağlı bulunduğum yayın kuruluşunun patronajı ve sair çevreler tarafından çeşitli baskılara maruz kaldım. Bu noktada aileme yönelik endişelerimden dolayı 8 hafta boyunca sustum. Görüntüleri ses kayıtları dün gece bizzat kendim paylaştım. Bu noktadan sonra işsiz kalmayı göze alarak vicdanen rahat olsam da geç kaldığım için özür dilerim. Genç bir kadın gazeteci olarak korkmadığımı ve gazetecilik faaliyetlerini alternatif yollarla muhakkak devam ettireceğimin altını çiziyorum. Konuyla ilgili tüm girişimlerin kim veya hangi çevrelerden gelirse gelsin Avukatım Mehmet Zengin @avmehmetzengin tarafından kayıt altına alınarak hukuki takibi yapılacaktır"

Söz konusu iddiaları anonim bir hesaptan alıntı yaparak sosyal medya hesabından paylaşan gazeteci İsmail Arı, paylaşımında "Yıldırım Demirören'in eşi Revna Demirören'in şoförü, DHA muhabiri Rojda Altıntaş'ı Eylem Tok ve oğluyla alakalı haberi yayınlama diye arıyor" notunu düştü.

DEMİRÖREN'İN OĞLU ARAÇTAYDI İDDİASI

Olayla ilgili geçtiğimiz aylarda başka bir iddia ortaya atılmıştı. İddiaya göre, kazaya neden olan sürücü T.C'nin aracında 10 kişi bulunuyordu, ancak 8'inin ifadesi alınmıştı. İfadesi alınmayanlardan birinin annesi Eylem Tok ile birlikte ABD'ye kaçan T.C. olduğu belirtilirken, diğer kişinin iş insanı Yıldırım Demirören'in oğlu olduğu öne sürülmüştü. Öte yandan Demirören Grubu'nun Eylem Tok ile ilgili haberleri bir süre yayınlamaması dikkat çekmişti.

DHA'DAN AÇIKLAMA

DHA Genel Müdürü Celal Korkut ATV kazasıyla ilgili muhabir Rojda Altıntaş'ın iddialarıyla ilgili DHA'nın kurumsal sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Korkut açıklamasında şunları söyledi:


“Kemerburgaz’da Oğuz Murat Aci’nin vefatıyla sonuçlanan ve hepimizi derinden üzen kazayla ilgili DHA muhabiri Rojda Altıntaş’ın iddiaları gündeme gelmiştir.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Araç İadesi Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Araç İadesi

Öncelikle şunu belirteyim muhabirimiz Rojda Altıntaş’ın açıklamaları nedeniyle büyük bir şaşkınlık yaşamaktayım. Kendisi dünden beri telefonlara çıkmamaktadır. Altıntaş, halen bir DHA çalışanıdır ve kendisiyle ilgili herhangi hiçbir işlem yapılmamıştır, yapılmayacaktır.

DHA olarak Kemerburgaz’daki kazayı ilk andan itibaren takip ettik ve haber yaptık. Söz konusu olay CNN TÜRK, Kanal D, Hürriyet, Milliyet ve Posta’da da sürekli gündemde tutuldu. Kanal D, anne Eylem Tok’un kafedeki özel görüntülerine ulaşarak ilk yayınlayan medya kurumu oldu. CNN TÜRK ise defalarca baba Özer Aci’yi yayına aldı. Yıllarca benim de mensubu olduğum Hürriyet konuyu günlerce manşetten verdi. Hatta Kanal D’nin Taş Kağıt Makas dizisinin bir bölümünde söz konusu olay işlendi. Olayın bu denli kamuoyunda etki oluşturmasının en önemli sebeplerinden biri Demirören Medya’nın konunun üzerine kararlılıkla gitmesi ve fikri takip yapmasıdır.

Meslektaşım Rojda Altıntaş'ın kayda aldığı telefon görüşmelerinde tam olarak ne yaşadığını ve eğer varsa baskıyı benimle açıkça paylaşmasını beklerdim. Kendisine üzüleceği veya baskı altında hissedeceği bir durum olmadığını, bilakis haberi tüm yönleriyle takip edip yayınlamaya devam edeceğimizi söylerdim. Bir meslek büyüğü olarak kendisine ulaşamadığım için buradan sesleniyorum. Bir an önce iş başı yapıp kaldığı yerden görevine devam etmesini bekliyorum.
Rojda Altıntaş’a ve kamuoyuna duyurulur.”

Celal Korkut
DHA Genel Müdürü