Özellikle Marmara Bölgesi'nde beklenen deprem konusunda sürekli uyarıda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, son olarak Tunceli'deki tehlikeye dikkat çekmişti.

TV100'de Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum'a konuk olan Yer Bilimci ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür,  "7’nin üzerinde bir depremden bahsediyorum. Onun için ben birkaç gün önce söyledim, 'Tunceli’ye dikkat edin, Tunceli’yi depreme hazırlayın, Pülümür’ü depreme hazırlayın. Bunlar gerçekten tehdit altında.' Aynen Hatay'a, Kahramanmaraş'a ve Elazığ'a söylediğimiz gibi. Tunceli'ye sahip çıkın, Tunceli önemli. Tunceli tam riskin altında." demişti.

Koteynır Kent

Bu uyarılardan sonra Tunceli'deki konteyner kentlerle ilgili çalışmalar da hızlandı.Deprem bilimcilerin son zamanlarda sık sık 7 ve üzerinde deprem olabileceği öngörüsünde bulunduğu Tunceli’yi depreme dirençli hale getirmek için Valilik koordinesinde başlatılan çalışmalar devam ediyor. Kent merkezinde 3, ilçelerde 9 olmak üzere toplam 12 ayrı konteyner kentin inşaatı devam ederken, çalışma çerçevesinde toplam bin 122 konteynerin yerleştirilmesi planlanıyor. Konteynerler, olası bir depremde vatandaşların geçici barınma alanları olarak kullanılacak.

Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, merkez Atatürk Mahallesi, merkeze bağlı Kanoğlu köyü ile Pertek ilçesinde yapılan konteyner kent hazırlık çalışmalarını yerinde inceleyerek ilgililerden bilgi aldı.

En son 27 Ocak 2003 günü yerel saat ile 07.26 da, dış merkez üssü Tunceli ili Pülümür ilçesi yakınlarına rastlayan orta büyüklükte bir deprem olmuştu.