Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu partilerinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Temiz sayfa vurgusu yaparak beyaz gömlekle kürsüye çıkan Ahmet Davutoğlu'nun gündeminde son günlerde fenomen Dilan-Engin Polat çiftinin kara para aklama suçlamalarına ve futbol dünyasını sarsan 'Fatih Terim Fonu'na ilişkin konuştu. Davutoğlu, "Bu siyaset destekli soyguna son vermek lazım. Tablonun bir tarafından doları saçına dolayanlar diğer yanında 7 bin 500 lira emekliler" dedi.

BEYAZ GÖMLEK HAREKETİ BAŞLATTI 

Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Beyaz gömlek hareketi başlattık. Ak da diyebilirdik ama o kadar kirlettiler ki diyemedik. Temiz siyaset devrimi yapılsın dedik" diyen Ahmet Davutoğlu, "Bugün size beyazın hikayesini anlatacağım. Bir kundağa sardılar bizi kulağımıza bir ezan okundu. Ve hayat süreriz kimi uzun kimi kısa. Masum doğarız, imtihan ediliriz. 26 Mayıs 2021 tarihinde Gelecek Partisi kurucuları ve yöneticileri olarak Meclis önüne beyaz gömleklerle geldik. Neden mi? Ondan bir müddet önce devletin yetkililerinin "organize suç örgütü" olduğunu ilan ettikleri Sedat Peker'in iddiaları sonrasında İçişleri Bakanı'nın istifasını ve soruşturmaların açılmasını temin etmek için geldik. Eski bir başbakan olarak meclis önünde itildik, tartaklandık. Meclis'e sokulmadık. Ama elhamdülillah bugün Meclis'teyiz.

Mafya liderinden maaş alan milletvekilleri, ihaleler, marinaya çökmeler, devletin zengin ettiği kişiler, kan emici, hazine soyucu bir güruh... İçişleri Bakanı televizyonlara çıktı, cevap vermek yerine "Davutoğlu şunları şunları yapacaktı, bir grup arkadaş onu indirdik" dedi. Mesele şahsi bir mesele değil. O günün içişleri bakanı o iddiaları yaparken Sayın Cumhurbaşkanı sustu, MHP Genel Başkanı koruması altına aldı. O bakan 2 yıl daha görev yaptı. Seçimden sonra yeni bir bakan geldi ve o iddialar doğruymuş gibi ve sanki başka bir hükümet gelmiş gibi eski bakanın kadrolarının üzerinden silindir gibi geçti. Bir bakanın oluşturduğu bataklık üzerinden başka bir bakan kahramanlık hikayeleri yazdı. Cumhurbaşkanı aynı cumhurbaşkanı, iktidar aynı iktidar, ittifak aynı ittifak" ifadelerinde bulundu. 

"SEÇİMLERDEN ÖNCE 15 MİLYAR DOLAR ÜLKEDEN ÇIKARILDI" 

Ülkedeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili Ahmet Davutoğlu, "Bir bakan dezenfektan satarken, uğurlanıyor. Mahkemede hesap vermiyor. Devletin her yerinden kara para aklama senaryoları geliyor. Hepsinin devlet yetkilileriyle resimleri var. Bu ne rezalet. Seçimlerden önceki 3 ayda 15 milyar 905 milyon dolar Türkiye'den çıkarıldı. Seçimler bitti, bu düzenin devam edeceği görülünde 15 milyar 575 milyon dolar geri geldi. Eğer bir değişiklik olsaydı o dolarlar gelmeyecekti. Şimdi torba yasada diyorlar ki götürdüğünüz paraları geri getirebilirsiniz, sizden vergi almayacağım. Varlık barışı denilen şeyde kara para aklama var, imar yasasında yolsuzluk var. Siyasi destekli zenginleşmeleri soracağım. Yeni bir yasa daha... Cumhurbaşkanı bir gün diyecek ki "şu şu firmalara vergi iadesi yapacağım" ama yasa hukuk yapar diyor.  AYM kalksın kimse bize karışmasın diyorlar. Temel haklar konusunda kimse bize hesap sormasın diyorlar" diye konuştu.

"REZA SARRAF'I YAKLAŞTIRMAYIN, DEDİM" 

Reza Sarraf olayına da değinen Davutoğlu, "Devletin her yerinde hortumlama var. Şu anda her yeri saadet zinciri almış. Nerden geliyor bu paralar. Saçlarına dolar takanlar... Yaklaştırmayın bu Reza Sarraf denen alçağı, dedim cumhurbaşkanına. Bizim olduğumuz yerde bataklık olmaz. . Kamuoyunun tanıdığı meşhur futbolcular... Yüzde 2 binlere varan faizler... Bu paraları alanlar da güzellik merkezi açanlar da devletimiz, bayrağımız, ezanımız diyor. Artık bunları söyleyene millet şüpheyle yaklaşıyor. Siyasi destekli soygunlar var arkadaşlar, bunun adını koyalım. Bunlar ihale değil, soygun" dedi.  

ETEM SANCAK'A AĞIR ELEŞTİRİ 

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bir müptezel var, hepiniz bilirsiniz. Bu kişi, birtakım örtülü operasyonlarda kullanıldı, sonra gözden düştü. Şimdi Maocu bir çeteyi finansmanla meşgul, Ethem Sancak. Tank palet fabrikasının önce yüzde 49'unu Katar'a sattı, yüzde 50,1'ini de 480 milyon dolara sattı. Talip Öztürk'e, yine yakınlardan birisine. Ne yaptı da 480 milyon doları aldı bu vatandaş? Bu siyaset destekli soyguna son vermek lazım. Tablonun bir tarafından doları saçına dolayanlar diğer yanında 7 bin 500 lira emekliler. Türkiye'den 300 gemi şu ana kadar İsrail'e gitti. İçinde ne var bu geminin, petrol, demir çelik, gıda. İsrail'in demir çelik ihtiyacının üçte biri Türkiye'den gidiyor. Birçok talepte bulunduk. 20 Kasım'da gitmesi gereken meclis oraya gitmedi. Ne zaman siz İsrail'deki şirketlerine boykot uygulayacaksınız. Onlar zulme ortak olmuyorlar zalimin kendisi oluyorlar."