Bir eğlence mekanında dansözlük yapan sevgili Sevda Timur’un evine giden Ümit Demirtaş ondan işi bırakmasını istedi. Genç kadın Demirtaş'a olumsuz yanıt verince tartışma çıktı. Tartışma sırasında Ümit Demirtaş tabancayla Sevda Timur’u vurup öldürdü.

Demirtaş daha sonra polis merkezine giderek teslim oldu. Ümit Demirtaş ifadesi doğrultusuna eve giden polis ekipleri, Timur’un cansız bedenini buldu.Daha önce yaşadığı evlilikten 1 çocuğu olan Sevda Timur’un cenazesi otopsi için morga götürüldü.

Emniyetteki ifadesinde, "İşi bırakmasını istiyordum. Ancak o kabul etmedi. Olay sırasında da alkollü olması nedeniyle ağır konuştu" dediği belirtilen Ümit Demirtaş işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Öte yandan, olaya ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı. Demirtaş’ın, Timur ile yaklaşık 1 yıllık ilişkisi olduğu ve bu sebeple resmi nikahlı eşinden ayrıldığı da öğrenildi. Bir çocuk annesi olan Sevda Timur’un Güneydoğu’dan yaklaşık 6 yıl önce Sakarya'ya geldiği ve Timur’un çocuğunun ise babasının yanında olduğu öğrenildi.