Karis ve heyetini Ankara'da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirten Erdoğan, görüşmeleri sırasında Estonya ile Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirecek ortak adımları ele aldıklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, her alanda işbirliğini ilerletme potansiyeline sahip olduklarını vurgulayarak, iki ülke arasında 429 milyon doları aşan ticaret hacmi ve karşılıklı yatırımların artırılmasının önemine dikkat çekti.

Geçen yıl tesis edilen ekonomi ve ticaret ortak komitesinin ilk toplantısını en kısa zamanda Türkiye’de gerçekleştireceklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,

"Bu toplantıyla ekonomik ve ticari ilişkilerimiz bakımından yeni bir yol haritası da belirlemiş olacağız. NATO müttefikleri olarak savunma sanayii alanında tesis ettiğimiz mevcut iş birliğini ilave somut projelerle geliştirebileceğimiz inancındayız. Geniş bir yelpazede ilişkilerin çeşitlendirilmesini, işbirliğimizin geleceğine yapacağımız yatırımlar olarak addediyoruz. Dijital dönüşüm, Dijital uygulamalar, siber savunma konularında Estonya dünyada önemli bir konuma sahip" dedi.

Görüşmelerinde bu alanda sahip olunan tecrübeler üzerinde durduklarını belirten Erdoğan,

"Yakın ikili ilişkilerimizin ve NATO bünyesindeki ilişkilerimizin güçlenerek devam edeceğine inanıyorum" diye konuştu.

Bakan Fidan: Dördüncü Gazze Savaşı kaçınılmaz olur Bakan Fidan: Dördüncü Gazze Savaşı kaçınılmaz olur

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Gazze çağrısı

Erdoğan ayrıca görüşmelerinde Ukrayna’daki savaşa yönelik gelişmeleri de ele aldıklarını ifade ederek,

"Ukrayna’daki yıkımın son bulması ve taraflar için adil çözüm diplomasi ile mümkün. Rusya’nın dışlandığı girişimlerin sonuç vermeyeceği görüşümüzü koruyoruz. Gazze’de yaşan vahşette hiç şüphesiz gündemimizdeydi. İsrail’in uluslararası toplumun kalıcı ateşkes çağrısına rağmen Gazze’de sürdürdüğü katliamlar sadece bölgesel istikrar değil, küresel güvenliği de tehdit etmektedir. Gazze’deki bu barbarlığın sorumluları uluslararası hukuk önünde er ya da geç hesap verecektir. Bu konunun takipçisi olduğumuzu da buradan bir kez daha belirtmek istiyorum. Gazze’deki insani felaketin sona etmesi için öncelikle acil ateşkes ve insani yardımların ulaştırılması ihtiyacı devam ediyor. Türkiye olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Kalıcı barış iki devletli çözümden geçiyor. Uluslararası toplumun artık ağırlığını koyması lazım" değerlendirmesini yaptı.

Karis ise yaptığı konuşmada Türkiye’nin NATO için önemli bir müttefik olduğunu belirtti. Türkiye’nin AB için önemli bir aday ülke olduğunu belirten Karis, Estonya’nın Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini desteklediğini ve desteklemeye devam edeceğini kaydetti. Karis,

"Savunma alanındaki işbirliğimiz, aynı zamanda savunma sanayi alanında ortaklaşa yaptığımız çalışmalar vesilesiyle Estonya’daki savunma güçlerine Türkiye’den zırhlı araçlar sağlanacak ve ilgili işletmeleri de yarın ziyaret edeceğim" dedi.


 

Editör: Gülizar Çiçek