Türkiye üst üste gelen şehit haberleri ile derin bir yasta. Acımız henüz çok taze ama siyasetin tutumunu da gözden kaçırmamak gerekiyor.

CHP’nin terörü lanetleyen ortak bildiriyi imzalamaması, DEM ile ittifak çıkışı partide eksen kayması tartışmalarını başlattı bile…

CHP’nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel’in tutumu kafa karıştırıyor. Daha bir ay öncesine kadar İYİ Parti ile ittifak için şartları zorlayan Özel, bugün İYİ Parti’nin teklif ettiği bildiriye imza atmıyor, DEM ile ittifak için çalışma başlatıyor. Bu imzanın faturası ağır olacağa benziyor.

Gelinen noktada güvenlik toplantısına bile çağırılmayarak muhatap alınmayan, parti içi dengelerin ne kadar sarsıldığını henüz göremediğimiz bir CHP var karşımızda…

PAMUK İPLİĞİ

Şimdiden CHP ile ittifak kurmak isteyen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin, zaten partiye pamuk ipliği ile bağlı olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ve ulusalcı çıkışlarıyla dikkat çeken Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın tutumları merak konusu oldu. 

İYİ Parti ile ittifak kurulması için maksimum çabayı gösteren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu nasıl bir pozisyon alacak acaba…

TABANDA RAHATSIZLIK YARATIYOR

Özel, yeni bir siyaset tarzı denemeye çalışıyor. Ama tutumundaki hızlı değişiklikler tabanda da rahatsızlık yaratıyor. İktidarın bildirisine imza atmayan CHP kendi bildirisini yayınladı. Son şehit haberinden sonra ise bir ay öncesine kadar İYİ Parti ile “Abla”nın kapısını aşındıran Özel, bugün yine “Abla”nın hazırladığı bildiriye imza atmıyor.

BİZ DE BİR KAÇ SORU SORALIM

Özel bu durumu “Sorumluların meşrulaştırma çabalarına alet olmadık. Onların peşine dizilmedik, aynı metne imza atmadık. Onların sorumluluğunu hafifletme oyununa gelmedik” diyerek açıklıyor. Özel, Pençe Kilit operasyon bölgesindeki askerlerin koşullarının ne olduğu ile ilgili bir takım soruları da gündeme getiriyor…

Özel’e birkaç soru da biz soralım:

Terörü lanetleyen bildiriye imza atmak soru sormana, eleştiri getirmene engel miydi?

Sandıkta vatandaşla ittifak yapacağız diyorsun, peki milletin kafasını sürekli değişen tutumunla karıştırarak bu ittifakı nasıl sağlayacaksın?

MİT Müsteşarı olduğu dönemde Hakan Fidan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşüp bilgi alan eski Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, devletçi tutumu ile partiyi büyüttü mü yoksa küçülttü mü?

Şehit cenazelerine katılım nasıl olacak?

Ortaya çıkan gerginlik başkalarının suçu mu olacak?

BAZI CHP’Lİ VEKİLLER İMZA ATABİLİR

CHP’de liste kavgaları ile zaten gergin olan ortam tutum değişimleri ile daha da geriliyor. İYİ Parti’nin bildirisine bazı CHP milletvekillerinin destek verebileceği belirtiliyor. Bakalım Özel’in tutumu bu durum karşısında nasıl olacak?

Özel bu kafa karışıklığı, eksen kayması tartışmaları arasında tarihe geçebilir. Nasıl mı? Tarihinin en kısa CHP genel başkanı olarak!

UNUTMADAN

CHP, bugün Ankara’da Can Atalay için yapacağı mitingi şehitler nedeniyle iptal etti. Ama iptal kararını vermeleri baya gecikti, ancak dün saatlerce süren yönetim toplantısı sonrası karar alınabilindi. Zaten mitingin de katılım açısından bir fiyasko olma olasılığı yüksekti…