CHP'nin Ümraniye Belediye Başkan Adayı Aykut Erdoğdu, resmi olmayan sonuçlara göre AKP'nin 9 bin 501 oy farkla kazandığı Ümraniye seçiminde 1.195 oylarının kaydırma sonucu eksik yazıldığını öne sürerek itiraz etti.

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde Ümraniye'de AKP'li İsmet Yıldırım 174 bin 555 oyla yüzde 42.45'lik oy oranına ulaşırken, CHP'li Aykut Erdoğdu 165 bin 054 oyla yüzde 40.14'te kaldı.

"BUNLAR İLK TESPİTLERİMİZ"

Seçim sonuçlarına itiraz eden CHP'nin Ümraniye adayı Erdoğdu, listelerde yapılan kaydırma nedeniyle 1.195 oylarının eksik yazıldığını tespit ettiklerini açıkladı. Erdoğdu, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Ümraniye’de 1.195 oyumuz kaydırma sonucu eksik yazılmış. Bunlar ilk tespitlerimiz ve düzelttik. İncelemeye devam ediyoruz."

Recep Tayyip Erdoğan Romanya mevkidaşı ile görüştü Recep Tayyip Erdoğan Romanya mevkidaşı ile görüştü

Erdoğdu daha önce de yaptığı açıklamada, CHP'nin kazandığı Gaziosmanpaşa'da oyların yeniden sayılması kararı alındığını, fakat Ümraniye'de aynı talebin reddedildiğini belirterek, "Aynı ilde aynı konuda iki farklı karar verilemez. Sonuna kadar takipçisi olacağız" demişti.

"GAZİOSMANPAŞA'DA SAYILIYORSA ÜMRANİYE'DE DE SAYILMALI"

Aykut Erdoğdu bu sabah yaptığı paylaşım ile süreci takip ettiklerini belirterek, "Gaziosmanpaşa İlçe Seçim Kurulunun oyların yeniden sayılması kararını onayan İl Seçim Kurulu’ndan Ümraniye ve Pendik İlçe Seçim Kurullarının verdiği oyların yeniden sayılmama kararını düzeltmesini bekliyoruz.

Gaziosmanpaşa’da oylar sayılıyorsa Ümraniye ve Pendik’te de sayılmalı" ifadelerini kullandı. Erdoğdu'nun itirazı sonrası Ümraniye seçim sonuçlarının netleşmesi için YSK'nın vereceği karar bekleniyor.

Beykoz için İmamoğlu konuştu

İBB Başkanı İmamoğlu, CHP'li Köseler'in 1433 oy farkıyla kazandığı Beykoz'da yeniden sayım kararı alınması için ilçe seçim kuruluna baskı yapıldığını savundu. İmamoğlu, "İl Seçim Kurulu ve YSK, ilçe seçim kurullarına yapılan baskılara acilen müdahale etmeli" ifadelerini kullandı