CHP'de 9 Ocak'ta tamamlanması planlanan aday belirleme çalışmaları, Lütfü Savaş krizi nedeniyle yeni haftaya sarktı.

Genel Başkan Özgür Özel’in A Takımı, ana gündem maddesinin Hatay olacağı MYK toplantısını bugün gerçekleştirecek.

Toplantıda, adaylığı tartışılan ve değiştirilebileceği sinyalleri verilen Lütfü Savaş'a yönelik yapılan son anket ele alınacak.

Savaş’ın adaylığının geri çekilip çekilmeyeceği tartışılırken gözler CHP’nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için göstermesi olası yeni isme çevrildi.

CHP Genel Sekreteri ve Parti Meclisi Üyesi Selin Sayek Böke ile CHP İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel’in isminin MYK üyelerine sorulacağı bildiriliyor. 27’nci Dönem CHP Milletvekili Serkan Topal da masadaki seçeneklerden biri olacak.

HATAY KRİZİ

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, Hatay’da yaşanan protestolar üzerine yeniden yapılan anketin sonuçları doğrultusunda adaylığı geri çekilirse Lütfü Savaş’ın yerine belirlenen isim, bugün kamuoyuna ilan edilecek.

Partinin Hatay krizi nedeniyle ertelediği aday tanıtım programı ise 18 Şubat Pazar günü düzenlenecek. Ankara Spor Salonu’nda düzenlenecek programa kadar CHP, seçim çevrelerindeki adaylarının tamamına yakınını belirleyecek. Program günü açıklanmayan adaylar ise 19 Şubat haftasında gerçekleştirilecek MYK ve PM toplantılarında netleştirilecek.

GÖZLER DEM PARTİ’DE

CHP’nin öte yandan, İstanbul’un ilçelerinde DEM Parti’nin İstanbul adayına göre pozisyon alacağı belirtiliyor. Aday belirleme sürecinde heyetler aracılığıyla DEM Parti ile temaslarını sürdüren CHP’nin, DEM Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi için açıklayacağı adayın profiline göre “pazarlığı” sürdüreceği kaydediliyor. Bu kapsamda özellikle Adalar ve Esenyurt ilçesi için belirlenecek CHP adayının, DEM Parti seçmeninden oy alabilecek bir isim olacağı ifade ediliyor.