Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde düzenlenen Hukuk Klinikleri Sertifika Töreni'nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gündeme dair soruları yanıtlayan Tunç, Meclise sunulacak yeni yargı paketinde, "cezaevlerinde mahkum olanlara genel af çıkacak mı?" sorusuyla ilgili, böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Bakan Yılmaz Tunç'un gündeme dair değrelendirmeleri şu şekilde oldu: 

SOMALİ CUMHURBAŞKANININ OĞLU

Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud'un, İstanbul'da motokurye Yunus Emre Göçer'e çarparak ölümüne neden olan kazaya ilişkin, Adalet Bakanı Tunç, sonradan ortaya çıkan görüntülerin ardından, "Adli Tıp Kurumundan ek rapor bekliyoruz ve ona göre Cumhuriyet savcılığımız kusur durumu tespit edildiği anda hızlı bir şekilde iddianame sürecini tamamlayacaktır. Ve yargı süreci devam edecektir" dedi. 

Gelecek rapor doğrultusunda hukuki sürecin devam edeceğini anlatan Bakan Tunç, "Bu konuyu başka taraflara çekmek isteyenler oldu. Onlara da diyeceğimiz bir şey yok" diye konuştu. 

Yılmaz Tunç, Somali'den iade talebinde bulunup bulunulmayacağına ilişkin soruya , "Hep beraber Adli Tıp Kurumunun raporunu bekleyelim. Vatandaşımızın hakkını hukukunu koruma noktasında da yargımızın hassasiyet gösterdiğini ifade etmek istiyorum" diye cevap verdi.

"KİRA UYUŞMAZLIKLARI BARIŞÇIL BİR ŞEKİLDE SONUÇLANIYOR"

Adalet Bakanı Tunç, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın kira fiyatlarıyla ilgili sözlerinin anımsatılması üzerine, kira uyuşmazlıklarında 1 Eylül'den bu yana arabuluculuğun zorunlu hale getirildiğini söyledi. Bakan Tunç, "Kiracıyla kiralayanın barışçıl bir şekilde sonuca ulaştığını da görüyoruz" diyerek, tarafların arabuluculuk kapsamında anlaştığı için, yeni bir ev arayışının da doğmaması nedeniyle bunun kiraların da düşmesine katkı sağladığını belirtti. 

Öte yandan Bakan Tunç, "kirada yüzde 25 artış sınırı" uygulamasının da devam ettiğini anımsattı.

"AF KONUSU ŞU ANDA GÜNDEM DE DEĞİL"

Adalet Bakanı Tunç, "Yeni yargı paketinde genel af olup olmayacağı" sorusu üzerine, "Böyle bir şey söz konusu değil, afla ilgili bir husus gündem de değil şu anda" ifadelerinde bulundu. 

Tunç, soru üzerine, emekli Tümgeneral Ethem Büyükışık'ın, oğlunun ölümüne ilişkin dosya kapsamında birtakım deliller ortaya koyduğunu, bunun üzerine Adalet Bakanlığı'nın dava dosyasına ilişkin kanun yararına bozma isteminde bulunduğunu, dava dosyasının ilgili mahkemeye gönderildiğini; yargı sürecinin devam ettiğini söyledi.

Bakan Tunç, Hakim ve Savcılar Kurulunda bir kararname hazırlığı olup olmadığı sorusu üzerine, "Hazırlığımız devam ediyor, önümüzdeki günlerde inşallah yayımlanacak" dedi.