Türkiye Gazetesi yazarı Cem Küçük, emeklilere yapılan yüzde 5 zammı az bularak, "Adalet sağlanamadı" yorumunu yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Memur emeklisi aylıklarında yüzde 49,25 ve SSK ile Bağkur emeklisi aylıklarında ise yüzde 37,57 artış oldu. Farklı artışların açtığı rahatsızlığı gördüğümüz için birbirine yakınlaştıracak yeni bir adım atıyoruz. Nispeten daha düşük artış alan SSK ve Bağkur emeklisi aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapacağımızın müjdesini buradan vermek istiyorum" dedi. 

Emekliye yapılan zammı eleştiren Küçük X hesabından şu ifadeleri kullandı: 

Emekliler için burada son 5- 6 aydır bayağı bir sesimizi çıkarttık. En düşük emekli maaşı hatta 11.500 TL olur dedik orada yanıldık. Öyle olacağını varsaydık. Adalet sağlanması açısından da SSK ve BAĞ-kur'lulara da memur emeklilerine verildiği gibi yüzde 50 zam verilmeli dedik. Ama olmadı. Yüzde 42,6’da kaldı. Adalet sağlanmadı.

Yüzde 50 verilseydi de 10 bin lira değil de 11 bin lira alsaydı vatandaş, maaşı 15 bin lira olan 16, 17 bin lira olsaydı da pirüpak, muhteşem bir hayat yaşamayacaktı ama en azından 'Memurlara verildiği gibi işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de verildi' denilecekti. Oranda bir adalet sağlanmış olacaktı. Yoksa 13 bin, 14 bin, 15 bin lira ile de geçinmenin mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. SSK ve Bağ-Kur yüzde 50'ye tamamlansaydı en azından Anadolu'da rahat ederdi, fakat 10 bin TL ile Anadolu'da da rahat edemez.