Dün 14.30 civarında Uludağ Üniversitesi kampüs içindeki orman yangınının hasarı ortaya çıktı. 40’tan fazla kara aracı 4 helikopter ve 2 uçakla birlikte binden fazla personel yangını kontrol altına almayı başardı.

Soğutma çalışmalarının hala devam ettiği yangının boyutları da gün yüzüne çıktı. Kampüs içerinde 766 dekar orman alanı zarar gördü.

131 dekar biçilmiş alan yandı. Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz yangınla alakalı son durumu aktardı.

Şehrin ciğerlerinin yandığını ifade eden Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz şunları söyledi:

Öncelikle üniversitemize, Bursa’mıza ve ülkemize geçmiş olsun diyorum. Bu yangının bu şekilde en az zararla atlatılmasında katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Bursa Uludağ Üniversitesi’nin yaklaşık 7 bin 500 dönüm civarında bir ormanı var. Bursa’nın aynı zamanda akciğerlerini ifade ediyor. Dün yoğun bir rüzgar vardı, sahada olanlar biliyorlar. Kampüsümüzün dışında, Yolçatı mevkiinde başladı ve hızlı bir biçimde sınırlarımıza geldi ve bizim çam ormanlarımıza sıçardı.

Hızlı bir biçimde bütün yetkililer başta üniversitemizin personeli olmak üzere valiliğimiz, belediyelerimiz, itfaiye, AFAD, AKOM hep birlikte hızlı bir biçimde müdahaleye başladı. Öğleden sonra 14.30 civarında başladı. Bizim kampüsümüze 5-10 dakikada ulaştı. 50 yıllık çam ağaçlarında oluşan ormanda hızla büyümeye devam etti. Hava araçları kampüs içindeki göletten su alarak müdahale ederken, karadan ekipler de çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Bu gölet zamanında BUSKİ tarafından yapılmış ve bu durumda ne kadar işlevsel olduğunu gördük" dedi.

preview image

BÜTÜN HAYVANLAR KURTARILDI

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların hepsini kurtardıklarını belirten Rektör Yılmaz,

Sosyal medyada farklı iddialar yayıldı. Veteriner Fakültesi çiftliklerinde hem de Ziraat Fakültesi çiftliklerindeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanların tamamını kurtardık. Burada gayretlerinden dolayı başta Veteriner Fakültesi Dekanı ve ekibine, Ziraat Fakültesi Dekanı ve ekibine ayrıca teşekkür ediyorum. Canları pahasına mücadele ettiler. Ahırlardaki hayvanları hızla güvenli bölgelere sevk ettiler. Tek bir hayvan kaybımız bile olmadı. Veteriner Fakültesinin uğradığı zararlar şöyle; 10 ton buğday, 20 ton kuru yonca, 30 ton saman, bir adet traktörümüz yandı.

Hayvan barınaklarında bir miktar hasar meydana geldi. Çiftlik hayvanlarında kaybımız yok. Personel ya da öğrenci can kaybımız şükürler olsun ki yok. En büyük tesellimiz zaten can kaybının yaşanmamasıdır. Ziraat Fakültesinin 80 dekarlık biçilmemiş buğday tarlası yandı. Elma, armut, ayva, şeftali, fındık, zeytin gibi, muhtelif meyve ağaçlarından oluşan 2 bin ağaçlık Ziraat Fakültemizin eğitim amaçlı da kullandığı ağaçlar kül oldu. Kampüs dışından önce oraya sıçradı. Orada 2 bin ağaç büyük ölçüde zarar gördü. Hemen hepsi yanmadı ama fiilen büyük ölçüde zarar gördü. Ziraat Fakültesi’nde bir eğitim uygulama binamız vardı. Onun çatısı zarar gördü. Onun yanından sıyırarak yangın devam etti. Mennan Pasinli Meslek Yüksek Okulu (Atçılık) koruma demirleri ve bin balyalık da yonca kaybımız var.

Kaçak göçmenlere sahte belge düzenlediler! O çeteye operasyon Kaçak göçmenlere sahte belge düzenlediler! O çeteye operasyon

Yangın şu anda kontrol altına alındı. Ama birkaç gün daha tetikte olacağız. Daha önceki yıllarda da kampüs dışından başlayıp kampüsümüzü tehdit eden yangın riskleri ortaya çıkmıştı. Kampüs alanına girmeden söndürülmesi başarılmıştı. Ama bu sefer maalesef korkulan oldu, alanımıza sirayet etti. Ama sağ olsun bütün yetkililerimiz şu anda sahada. Ormanın iç yollarını genişletme yönünde büyük gayret gösteriliyor. Kontrol altına aldık. Toplam alanımızın yaklaşık yüzde 10’luk kısmını etkilemiş oldu" dedi.

Marmaris Bördübet yangınıyla ilgili 3 karavancı gözaltına alındı Marmaris Bördübet yangınıyla ilgili 3 karavancı gözaltına alındı

Editör: Kemal Ilıkkan