Televizyon izlemenin insan zihni ile ters orantılı bir işleyişi olduğu bugüne kadar pek çok kez gündeme gelmişti.

İzleme saatleri uzadıkça, fiziksel sağlığı dahil insanın sağlığına olumsuz etkileri olduğu ifade ediliyor.

Yapılan son araştırma da bu kaygıları haklı çıkarır mahiyette.

Saatlerce hareketsiz bir şekilde yatıp ya da oturup televizyon izlemek beden sağlığımızı bozduğunda bunu kısmen fark edebiliyoruz.

Ancak işin görünmeyen boyutu var; ruh sağlığımız...

OTURMADAN OTURMAYA FARK VAR

Saatler boyunca oturmak aynı zamanda anksiyete ve depresyon belirtileriyle ilişkilendirilir.  Yani orada oturdukça ruh sağlığımızı fark etmeden hasta ediyoruz.

Öte yandan oturma biçimlerinin de zihinsel sağlığa etkileri değişiyor.

Gazete Duvar'ın çeviri haberine göre André Werneck öncülüğünde çalışan São Paulo Üniversitesi araştırmacıları, hareketsiz kalma davranışını depresyonla ilişkilendiren biyolojik etkenleri açığa çıkarmayı hedefleyen yeni bir araştırmaya başladılar.

Enflamatuar işaretlerini, kan şekeri düzeylerini ve bel çevresi gibi beden ölçümlerini araştırdılar. Bu etkenler daha önce de zihinsel sağlık koşullarıyla ilişkilendirilmişti.

TV İZLEYENİN DEPRESYON RİSKİ MASA BAŞINDA ÇALIŞANDAN DAHA FAZLA

İngiltere’de gerçekleştirilen 1958 Ulusal Çocuk Gelişimi Araştırması kapsamında 4 binden fazla katılımcıyı analiz eden araştırmacılar, hiç beklemedikleri bir şablona ulaştılar: Masa başında çalışmak ya da araba kullanmak gibi zihinsel açıdan aktif ve depresyonla ilişkili olmayan davranışların aksine, TV izlemek gibi zihinsel açıdan pasif olan faaliyetler, yüzde 43 oranında daha yüksek depresyon riskiyle bağlantılıydı.

DİYET VE EGZERSİZ

Biyolojik etkenler bağlamında, araştırma, depresyon riski için kısmi açıklamalar olarak bel çevresi ve C-reaktif protein ile ölçülen obezite ve iltihaplanmaya işaret ediyor. Bu riskleri azaltmanın anahtarı ise diyet ve egzersiz. Bununla beraber, glikasyonlu hemoglobinin gösterdiği kadarıyla kan şekeri seviyeleri şaşırtıcı bir şekilde büyük bir etki yaratmadı.

HALK SAĞLIĞI KILAVUZLARI GÜNCELLENMELİ

Hemen hemen bütün halk sağlığı kılavuzları, hareketsiz yaşamın fiziksel ve zihinsel sağlık üzerindeki kimi olumsuz etkileriyle başa çıkabilmek için her hafta bedensel faaliyete yeterince zaman ayırmanızı önerir. 2023 yılında gerçekleştirilen bir araştırma, her gün 30 ilâ 40 dakikalık orta ilâ şiddetli yoğunlukta bedensel faaliyet gerçekleştiren hareketsiz kişilerin, hareketsiz geçirdiği zaman daha kısa olan insanlarla aynı ölüm riskine sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Diğer yandan, bu yeni araştırma, uzun süreler boyunca oturmanın olumsuz etkileriyle baş etmek meselesine yeni bir boyut kazandırıyor. Bedensel faaliyetlere ek olarak, belki de yönergeler, zihinsel açıdan pasif bir durumda uzun zaman geçirmemenizi önerecek şekilde revize edilebilir. Mesela, insanlara bulmaca çözmek gibi zihinsel açıdan daha uyarıcı faaliyetler yürütmek için televizyon izlemeye ara vermeleri tavsiye edilebilir.

Araştırma yazarları, şunu söylüyor: “Bedensel faaliyet kılavuzları hareketsiz geçen sürenin azaltılmasını ve ortadan kaldırılmasını önerirken, ulaştığımız bulgular zihinsel sağlığa ilişkin önerilerin zihinsel-pasif hareketsiz zamanın azaltılmasını vurgulayabileceğini düşündürüyor.”