Bodrum’un Pınarlbelen Mahallesi’ndeki ormanlık alan, dün saat 14.15 sıralarında alevlere teslim oldu.

Çıkış nedeninin belirlenemediği yangına 8 uçak, 10 helikopter, 2 jandarma, 2 Kara kuvvetlerine ait helikopter, 120 arazöz, 50 itfaiye aracı, 1 Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi Birimi (UMKE) aracı, 2 ambulans, jandarma ve polise ait 5 TOMA, 16 su tankeri ve 500 personel ile müdahale edildi.

ALEVLER İLERLEDİ, YANGIN BÜYÜDÜ

Rüzgarın şiddetini arttırmasıyla birlikte Etrim Köyü Sevda Tepesi’ne doğru ilerleyen alevlere hava araçları yüzlerce sorti yaparak alevlerin ilerlememesi için mücadele etti.

Karadan ise orman işçileri, itfaiye ekipleri, sarp arazide metrelerce hortumu kilometrelerce mesefa boyunca yangın bölgesine taşıyarak alevlerle mücadele etti.

Muğla Valisi İdris Akbıyık, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci de bölgeye gelerek incelemelerde bulundu.

AKBIYIK'TAN RAHATLATAN AÇIKLAMA

Muğla Valisi İdris Akbıyık, X hesabından yaptığı paylaşımla yangının durdurulduğunu açıkladı:

"Bodrum’da meydana gelen orman yangını ekiplerimizin özverili çalışmaları sayesinde kontrol altına alınmıştır.

#YeşilVatan'ımızı korumak için canla başla mücadele eden ekiplerimize, destek veren tüm kurumlarımıza, STK'larımıza, gönüllülerimize ve vatandaşlarımıza teşekkür ederiz."

Resim

YANGIN 18. SAATİNDE SÖNDÜRÜLDÜ

Yangın 18’inci saate söndürülürken, havanın aydınlanmasıyla helikopterler ve uçaklar soğutma çalışması başlattı. Soğutma çalışmalarına 4 helikopter, 6 uçak sabah erken saatlerde başladı. Yanan alanlar havadan görüntülenirken, kara ekiplerinin de ormanın iç noktalarında soğutma çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

75 kuruş madeni para var mıydı? 75 kuruş madeni para var mıydı?

preview image

Haber Merkezi / İHA

Editör: Kemal Ilıkkan