Yankı Bağcıoğlu 1967 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaokulu Tarsus Amerikan Lisesi’nde, liseyi Deniz Lisesi’nde okudu. 

Deniz Harp Okulu eğitimini müteakip 1989 yılında teğmen olarak mezun oldu.  32 yıllık meslek hayatı süresince Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı gemilerde  ve karargahlarda çalıştı. Deniz görevleri kapsamında; hücumbot, muhrip, fırkateyn branş subaylığı ve bölüm amirliği, fırkateyn II. Komutanlığı, fırkateyn komutanlığı, fırkateyn komodorluğu ve filo komutanlığı görevleri yaptı.  Mons/ Belçika’da NATO Harekat Komutanlığı’nda (SHAPE) 3 yıl süre ile karargah subayı olarak çalıştı. 

Amiral olarak; 4 yıl süresince Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı, vekâleten 1 yıl süre ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı ve 4 ay süre ile Deniz Kuvvetleri Komutalığı Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu. Müteakiben, 1 yıl süre ile Amfibi Görev Grubu ve Foça Garnizon Komutanlığı görevini yaptı. 

Ayrıca; Deniz Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisi öğrenimini tamamladı, Belçika’da Leuven Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans yaptı. 2021 yılında Yüksek Askeri Şura kararı ile emekliye sevk edildi. 

2023 yılında yapılan CHP Kurultayı sonrasında CHP'nin Milli Savunma Bakanlığı'ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu.

İyi derece İngilizce bilmektedir. Emekli deniz albay Pınar Bağcıoğlu ile evli olup Kuzey ve Boran adında 2 erkek çocuk sahibidir.