Servet Yardımcı, 26 Aralık 1957 tarihinde Rize’de doğdu. Londra Metropolitan Üniversitesi, Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra aile mesleği olan denizcilik sektöründe çalışmaya başladı. Daha sonra Yardımcı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı’na oturan Yardımcı, halen aile şirketlerinde görevine devam etmekte ve şirketin denizcilik sektöründeki büyümesini yönlendirmektedir. Grup, hem Gemi İnşa hem de Gemi Onarım alanlarında aktif olarak faaliyet göstermektedir.

Bunların yanında Türk P&I Yönetim Kurulu Başkanlığı, TOBB Genel Kurul Delegeliği, Deniz Ticaret Odası Meclis Üyeliği, Türk Armatör Birliği Üyeliği ve Türkiye Gemi İnşa Sanayiciler Birliği Üyeliğine devam etmektedir.

Yardımcı, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Servet Yardımcı ve Futbol

2008 yılında Türkiye Futbol Federasyonu İcra Kurulu Üyeliğine seçilmiş ve 2012-2022 yılları arasında Birinci Başkan Vekili olarak görev yaptıktan sonra Haziran 2022'ye kadar (geçici olarak) Başkan olarak atanmıştır.

TFF de bulunduğu süre boyunca UEFA ile yakın ilişkiler içerisinde bulunmuştur.

2013 - 2015    UEFA HatTrick Komitesi Üyesi
2015 - 2017    UEFA Ulusal Federasyonlar Komitesi Üyesi 

Servet Yardımcı, büyük bir başarıya imza atarak 2017 yılında yapılan UEFA Yönetim Kurulu Üyesi seçimlerinde 55 federasyonun 34 ‘ünün oyu ile UEFA Yönetim kurulu üyesi seçilerek ülkemize büyük bir başarı kazandırmıştır.

2017 - 2019    UEFA Medya Komitesi Başkanı
        UEFA Stadyum ve Güvenlik Komitesi Başkan Vekili

2019 - Halen    UEFA Ulusal Federasyonlar Komitesi Başkanı
        UEFA Stadyum ve Güvenlik Komitesi Başkan Vekili

Yardımcı, UEFA Yönetim Kurulu seçimlerinde 55 federasyonun 47’sinin oyunu alarak, rekor destekle UEFA Yönetim Kurulu üyeliğine yeniden seçilmiş ve ülkemize bu alanda büyük bir başarı kazandırmıştır.


FIFA Görevleri


2012 - 2013    FIFA U20 Dünya Kupası Yerel Organizasyon Komitesi Başkanı
2017 - Halen    FIFA Üye Federasyonlar Komitesi Üyesi

Uluslararası Görev Faaliyetleri

FIFA Yönetim Zirvesi’nin iki sene üst üste Türkiye’de düzenlenmesi. Zirveye 50’ye yakın FIFA üye federasyonu katılmıştır.
2019 UEFA Süper Kupa’nın ev sahipliği.
2020 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’nin ev sahipliği (COVID-19 salgını dolayısı ile 2023 yılına ertelendi).
2020 ve 2021 yılları UEFA Kulüp Müsabakaları Kura Çekimi ve Sezon Açılışı Gala Gecesi’nin İstanbul’da düzenlenmesi.
UEFA Ulusal Federasyonları Komitesi Başkanı olarak, birçok ülkede yaşanan farklı konulara ve sorunlar çözüm üretmek için çalışma grupları oluşturulması;
Yunanistan Futbol Federasyonu’nun yaşadığı sıkıntılar ve yeniden yapılanması için çalışma grubu kurulması ve UEFA Yönetim Kurulu’na konu ile ilgili karar için rapor hazırlanması,
Sponsor gelirleri düşük olan ve forma tedariki konusunda bütçesel sıkıntı yaşayan federasyonlar için merkezileştirilmiş forma sponsoru tedariki anlaşması için çalışmalar yapılması ve hayata geçirilmesi,
UEFA üye federasyonların kendilerini değişik alanlarda kendilerini geliştirmesi için GROW Programı ile proje geliştirilmesi için ASIST Programı altında çalışmalar yapılması, projelerin onaylanması ve uygulanmasının takibi,
Avrupa dışında bulunan Futbol Federasyonları ile Avrupa federasyonlarının iş birliği ve ortak proje geliştirilmesi için ASIST Programı altında çalışmalar yapılması, projelerin onaylanması ve uygulanmasının takibi.

FIFA transfer dönemlerinde ITC süreçlerinin hızlandırılması için diğer federasyonlar ile temas edilmesi.
Uyuşmazlıklardan dolayı uluslararası transferinde sıkıntı yaşanan futbolcular için ilgili federasyon ile bağlantı sağlanarak destek olunması (Örn. Ali Akman’ın Bursaspor’dan E. Frankfurt’a olan transferinde Almanya Futbol Federasyonu, Bursaspor ve E. Frankfurt arasında uzlaşı sağlayarak, Ali Akman’ın Alman kulübü için antrenmanlara çıkmasının yolu açıldı).
Türk kulüpleri ile UEFA arasında Finansal Fair-Play konularında aracılık yaparak, birebir görüşmelerin sağlanması.
Türk kulüplerinin FIFA’da bekleyen, futbolcular ile ilgili uyuşmazlık dosyaları için kulüplere destek olunması.