1966 yılında Tunceli'de doğan Erkan Eroğlu, ilk, orta ve lise eğitimini Elazığ'da tamamladı. Üniversite eğitimini ise Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde başarıyla tamamladı.
Eroğlu, meslek hayatına madencilik ve inşaat sektörlerinde aktif olarak katılarak önemli deneyimler elde etti.
Sektördeki başarılarıyla adını duyuran Erkan Eroğlu, siyasi kariyerine AK Parti çatısı altında devam etmektedir. 2014 Yerel Seçimlerinde, AK Parti'den Tunceli Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi.