1970 yılında Ankara'da doğan, Orta ve lise öğrenimini Ankara Anadolu Lisesi'nde tamamlayan Soral, Kanada Saint Mary’s Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden Finans alanında lisans derecesi ve Kanada Dalhousie Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden Kalkınma Ekonomisi alanında yüksek lisans derecesi aldı.

İş yaşamına özel sektörde adım atan Soral, Polat Holding ve Koç Holding gibi büyük şirketlerde görev aldı. 2003 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) bünyesine katılan Soral, 2005 yılında UNDP Türkiye Program Müdürlüğü görevine yükseldi. BM'deki görev süresince gelişmekte olan ülkelerin sorunlarına yönelik politikalar, küresel finansal sistem, bankacılık ve Türkiye'nin kalkınma stratejileri üzerine çalışmalarda bulundu.

Bartu Soral: Türkiye Cumhuriyeti'ni zengin etmek istiyorum - MarineDeal News

UNDP adına Avrupa Birliği, Dünya Bankası, IFAD, OECD gibi uluslararası kuruluşlarla Türkiye'nin ilgili bakanlıkları ve kurumları arasındaki borçlanma ve proje yapılandırma görüşmelerini yönetti. Aynı zamanda UNDP Program Müdürü olarak 70 milyon dolarlık kalkınma projelerinin tasarımı ve uygulanmasından sorumlu oldu.

Bartu Soral kimdir nerelidir?

2009 yılında Birleşmiş Milletler görevinden ayrılan Soral, akademik çalışmalarına devam ederek Başkent Üniversitesi'nde dersler verdi. Ayrıca çeşitli gazetelerde köşe yazıları yazdı, söyleşiler gerçekleştirdi ve konferanslarda tebliğler sundu.

2024 yerel seçimleri için Zafer Partisi Ankara Büüykşehir Belediye Başkan adayı oldu.