Ordu'da 12 Eylül 2022'de doğum yapan Bilge Çapa bir süre sonra kızının rutin kontrolleri için aile hekimliğine çağrıldı. Bu çağrının ardından Bilge Çapa, polise giderek bebeğinin kaybolduğu ihbarında bulundu. polis soruşturmayı derinleştirince Çapa, bebeğinin iki günlükken öldüğünü ve oturduğu evin arkasındaki fındık bahçesine gömdüğünü itiraf etti. Bahçedeki aramada, 2 günlük olduğu belirlenen bebeğin cesedi bulundu. Emniyetteki işlemlerinin ardından Bilge Çapa, 'kasten öldürme' suçundan tutuklandı.

Bebeğin cesedinin bulunmasının ardından Bilge Çapan kasten öldürme suçlamasıyla tutuklandı. DNA testi yapılan bebeğin babasının Bilge Çapa ile birlikte olan S.Ö. olduğu anlaşıldı. Otopsi raporunda bebeğin ölüm nedininin tespit edilemediği belirtildi.

Bilge Çapa hakkında 'alt soydan akrabayı kasten öldürmek' suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi ile Ordu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Çapa, ilk duruşmada delillerin toplanması, suç vasfının değişme ihtimalinin bulunması ve tutuklulukta geçirdiği süre göz önüne alınıp, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Çapa, 4'üncü duruşmada yeniden tutuklandı. Çapa, bugün 7'nci kez hakim karşısına çıktı. Duruşmaya sanık Çapa ile taraf avukatları katıldı.

“MASUMUM”

Mahkemede son sözleri sorulan tutuklu sanık Çapa, beraatini talep ederek, "Hiçbir şey yapmadım. Masumum. Başka söyleyecek bir şeyim yok" dedi. Öte yandan İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan Çapa için istenen akıl sağlığı raporu da mahkemeye iletildi. Raporda Bilge Çapa'nın cezai sorumluluğunun tam olduğuna yer verildi. Taraf avukatlarını da dinleyen mahkeme heyeti, Çapa'ya 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezası verdi.