Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan terör hükümlüsü eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, DEM Parti'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olmayacağını duyurdu. 

AK Parti Milletvekili Galip Ensarioğlu: Başak Demirtaş aday olduğunda İmamoğlu meselesi kapanır AK Parti Milletvekili Galip Ensarioğlu: Başak Demirtaş aday olduğunda İmamoğlu meselesi kapanır

Adaylık açıklaması günlerdir tartışma konusu olan Demirtaş, adaylıktan çekildiğine dair yazılı açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

"Partimizin büyük bir titizlikle sürdürdüğü yerel seçim politikasına güçlü bir destek vermek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adaylığı için sorumluluk almaya hazır olduğumu ifade etmiştim. 5 Şubat 2024 Pazartesi tarihinde Partimizi temsilen bir heyetle bir araya gelerek tüm gelişmeler hakkında bilgilendirildim.

Karşılıklı yürüttüğümüz istişareler sonucunda Partimiz, bu irade beyanından güç aldıklarını belirterek bizleri onurlandırmıştır. Adaylık tartışmalarında bize eksiksiz desteğini sunan ve güven duyan DEM Parti Genel Merkezine ve saygıdeğer halkımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bununla birlikte gelinen aşamada benim İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylık beyanımın bir başvuruya dönüşmemesi konusunda da Partimizle ortak görüş birliğine varmış bulunmaktayız.

Tüm halkımız ve partililerimiz bilmeli ki bütün kararlar Partimizle tam bir uyum ve koordinasyon içerisinde alınmıştır. Önümüzdeki günlerde Partimizin ilan edeceği adaylar hepimizin adayları olacak ve tüm gücümüzle bu kıymetli arkadaşlarımızın arkasında duracak, Partimizin başarısı için çalışacağız.

Partimizin resmi açıklamaları dışındaki hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini, hiçbir spekülasyona prim verilmemesini özellikle rica ediyoruz. Hep birlikte başaracağız, ne olursa olsun temel demokrasi ilkelerimizden; adalet, eşitlik ve barış arayışımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Ve mutlaka kazanacağız. Dem dema me ye!

DEM Parti Açıklama Yaptı:

Demirtaş kararın DEM Parti ile istişare sonucu alındığını söyledi. 

'ADAYLARI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇIKLAYACAĞIZ'

Son gelişmelerin ardından DEM Parti yazılı açıklama yaptı. Parti, İstanbul adaylarını ilerleyen günlerde açıklayacağını duyurdu.