YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS erken açıklanır mı? YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS erken açıklanır mı?

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar önceki gün, "üniversitelerdeki program kalitesini artırmak" amacıyla devlet üniversitelerindeki 2. öğretim programlarının kapatıldığını açıkladı.

Hemen ardından İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symond (QS), 2025 Dünya Üniversiteleri Avrupa Sıralaması yayınlandı.

Bu yıl ikincisi yayınlanan sıralamadaki ilk 500’de Türkiye’den 21 yükseköğretim kurumu yer aldı.

Avrupa'nın en iyi üniversitesi İsviçre'de

Hürriyet'te yer alan habere göre; dünyanın önemli sıralama kuruluşlarından olan QS tarafından yayınlanan liste, uluslararası yayın sayısı, akademik itibar, atıf sayısı, uluslararası araştırma ağı, sürdürülebilirlik, uluslararası akademisyen sayısı gibi birçok alanın dikkate alınmasıyla oluşturuldu.

Sıralamada 10 yeni üniversite de dahil olmak üzere 42 ülkeden 685 kurum yer aldı. Bu yıl ikincisi düzenlenen sıralamada ETH Zürih-İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü, bu yıl üçüncü sıraya gerileyen Oxford Üniversitesi’ni geride bırakarak Avrupa’nın en iyi üniversitesi seçildi.

Imperial College London ise iki sıra yükselerek ikinci oldu.

Eth Zürih İsviçre Federal Teknoloji EnstitüsüETH Zürih-İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü

Türkiye'nin 1 numarası ODTÜ

QS Dünya Üniversiteleri Avrupa sıralamasında 71 üniversite ile listelenen Türkiye, en fazla kurumla temsil edilen ikinci ülke oldu. En çok temsil edilen ülke ise 103 üniversite ile İngiltere. Avrupa’nın en iyi 500 üniversitesi arasında ise 21 Türk okulu yer aldı.

Türkiye’den listeye giren 71 üniversitenin 23’ünün sıralamadaki yeri geçen seneye göre yükselirken, 11’i geriledi. Listenin 114’üncü sırasında yer alan ODTÜ,  Türkiye’nin en başarılı üniversitesi oldu.

Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 123’üncü, Koç Üniversitesi de 159’uncu sırada yer aldı. Diğer yandan ODTÜ, İTÜ ve Koç Üniversitesi ‘İşveren İtibarı’ açısından da Avrupa’nın en iyi 50 üniversitesi arasına girdi.

Avrupa’nın en iyileri listesinde... 21 Türk okulu ilk 500’de

Türkiye yükselişte

QS Kıdemli Başkan Yardımcısı Ben Sowter:

Türk üniversiteleri, artan uluslararası itibarlarının da etkisiyle yükselişe geçti. Bu artan prestij, onları küresel yüksek öğrenimde mükemmeliyetin en üst kademelerine yükseltmeye devam ediyor. Bu performansın sürdürülmesi ve geliştirilmesi, Türkiye’yi önümüzdeki yıllarda dünyanın en iyi yükseköğretim sistemleriyle rekabet edecek şekilde konumlandıracak.”

Devlet üniversitelerinde ikinci öğretim uygulaması tarihe karıştı Devlet üniversitelerinde ikinci öğretim uygulaması tarihe karıştı

Editör: Kemal Ilıkkan